Sirds un asinsvadu slimības joprojām ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības iemesliem Latvijā un pasaulē. Latvijā 2018.gadā sirds un asinsvadu slimības bija biežākais nāves iemesls, liecina SPKC dati.

Mirstības rādītāji sirds un asinsvadu slimību dēļ Latvijā kopumā ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā. Par simptomiem konsultē kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Dr. Kristīne Spalva un farmaceite Zanda Ozoliņa.

Uzmani savu sirdi – paaugstināts asinsspiediens, galvassāpes, diskomforts krūtīs var par kaut ko liecināt

Dr. K. Spalva skaidro, ka sirds slimību simptomi var būt dažādi, piemēram, paaugstināts asinsspiediens var izpausties asimtomātiski, galvassāpes, spiedoša rakstura diskomforts krūtīs. Par koronāru sirds slimību var liecināt spiedošas, dedzinošas vai žņaudzošas sāpes krūtīs slodzes laikā, bet miokarda infarkta gadījumā šāda veida sāpes ir miera stāvoklī.

Sirds mazspējas gadījumā var tikt novērots elpas trūkums, nespēks, zema slodzes tolerance un kāju tūska, savukārt par sirds ritma traucējumiem liecina reiboņi, samaņas zudumi un sirdsklauves. Ja parādījušies sirds slimību simptomi, pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta, lai saņemtu papildu izmeklējumus un uzsāktu ārstēšanu, aicina kardioloģe.

Vīrieši var ātrāk saslimt ar sirds un asinsvadu saslimšanām

Sirds un asinsvadu slimību riskus paaugstina tādi faktori kā smēķēšana, paaugstināts holesterīna līmenis (kopējais un zema blīvuma holesterīns), cukura diabēts, liekais svars un aptaukošanās, kā arī mazkustīgs dzīvesveids. Tāpat lielāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu saslimšanām ir vīriešiem pēc 55, bet sievietēm pēc 65 gadu vecuma.

“Iemācīties pareizi elpot”

BENU Aptiekas farmaceite Z. Ozoliņa uzsver, ka sirds ir viens no svarīgākajiem dzīvības orgāniem. Katru reizi pie lielākām vai mazākām dzīves pārmaiņām tā cieš. Lai rūpētos par sirds veselību, ir ne tikai svarīgi pareizi un veselīgi ēst, sportot, bet arī ļaut tai atpūsties noteiktos dzīves ritmos.

“Kad darbā ir pārņēmis stress un steiga, ir labi iemācīties pareizi elpot, tā samazinot stresa ietekmi līdz minimumam. Ieteicams arī mazāk dzert kafiju un ikdienas minerālu balansam lietot magnija saturošus medikamentus. Tāpat ir svarīgi pabarot sirds muskuli, tam var lietot B grupas vitamīnus, kā arī augu bāzes uztura bagātinātājus, kas uzturēs sirdi veselu,” skaidro farmaceite.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.