Jaunā ikdiena jeb attālināts darbs sāk atstāt ietekmi uz iedzīvotāju darba un privātās dzīves līdzsvaru. Kaspersky pārskatā “Kā Covid-19 mainījis ļaužu darba paradumus” atspoguļots, kā karantīna ietekmē ļaužu darba paņēmienus no mājām.

Gandrīz trešdaļa (31%) darbinieku sacīja, ka velta darbam vairāk laika nekā līdz šim, tomēr 46% atzina, ka ir palielinājuši laika apjomu, ko tērē personiskajām nodarbēm. Šīs pārmaiņas, iespējams, ir notikušas tāpēc, ka darbiniekiem vairs nav tik daudz jābraukā uz darbu vai jāceļo kā iepriekš.

Grūtāk kļuvis nodalīt darbu un personisko dzīvi

Turklāt pārskatā konstatēts, ka darbiniekiem ir kļuvis grūtāk nodalīt darba un personiskās darbības, it sevišķi, ja tās ir saistītas ar IT. 55% darbinieku apgalvo, ka tagad lasa vairāk ziņu nekā pirms attālinātā darba uzsākšanas. Kaut gan ir saprotams, ka ļaudis vēlas būt lietas kursā par jaunākajām norisēm saistībā ar koronavīrusu, 60% šo darbību tiek veikts ar ierīcēm, ko izmanto darbam.

Viss vienā putrā… 

Tāpat darbiniekiem veidojas ieradums darba vajadzībām izmantot personiskos pakalpojumus, tādējādi palielinot potenciālos ēnu IT riskus, tostarp konfidenciālas informācijas izpaušanu. Piemēram, 42% darbinieku ar darbu saistītiem jautājumiem izmanto personiskos e-pasta kontus un 49% atzīst, ka, strādājot no mājām, lietošana pastiprinājusies. 38% izmanto personisko ziņapmaiņu, ko nav apstiprinājusi viņu IT nodaļa, turklāt 60% no viņiem jaunajos apstākļos to dara biežāk.

“Organizācijas nedrīkst tikai izpildīt visas lietotāju prasības, piemēram, atļaut darbiniekiem izmantot jebkurus pakalpojumus pēc saviem ieskatiem. Ir jāatrod līdzsvars starp lietotāju ērtībām, uzņēmuma vajadzībām un drošību. Lai to panāktu, uzņēmumam ir jānodrošina piekļuve pakalpojumiem, pamatojoties uz minimālo nepieciešamo privilēģiju piešķiršanas principu, jāievieš virtuālais privātais tīkls un jāizmanto drošas un apstiprinātas uzņēmuma sistēmas,” komentē Kaspersky vadītājs Baltijā Andis Šteinmanis.


Lai garantētu, ka uzņēmumi dara visu iespējamo darbinieku un uzņēmuma datu drošības nodrošināšanā, Kaspersky iesaka darba devējiem veikt šos pasākumus.

• Ieplānot darbiniekiem drošības izpratnes pamatu mācības. To var izdarīt tiešsaistē un aplūkot svarīgu praksi, piemēram, kontu un paroļu pārvaldību, e-pasta un galiekārtu drošību. Lai palīdzētu personālam droši strādāt no mājām, Kaspersky un Area9 Lyceum ir sagatavojuši bezmaksas moduli.

• Nodrošināt, ka ierīces, programmatūras, lietotnes un pakalpojumi tiek regulāri atjaunināti ar jaunākajiem ielāpiem.

• Visās galiekārtās, ieskaitot mobilās ierīces, ieinstalēt pārbaudītu aizsardzības programmatūru, piemēram, Kaspersky Endpoint Security Cloud, un ieslēgt ugunsmūrus. Izmantotajam risinājumam ir jāietver aizsardzība pret apdraudējumiem tīmeklī un e-pasta pikšķerēšanu.

Darbiniekiem un lietotājiem mājās, kam ir jāstrādā, izmantojot personiskās ierīces, Kaspersky iesaka rīkoties šādi.

• Visaptverošai aizsardzībai pret visdažādākajiem apdraudējumiem izmantojiet spēcīgu drošības risinājumu, piemēram, Kaspersky Internet Security.

• Mācību un izklaides saturu lejupielādējiet tikai no uzticamiem avotiem.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.