Atbildīgi veicot vecāku pienākumus digitālajā vidē, ir grūti noteikt robežu starp bērnu tiesību pārkāpumu, kā arī viņu drošības apdraudējumu un drošu foto un video materiālu publicēšanu, lai saglabātu atmiņas, tomēr patiesībā ir daži pamatnoteikumi, kas jāievēro, lai padarītu saskarsmi sociālajos medijos pēc iespējas drošāku.

Aptauja “Atbildīga digitālā bērnu audzināšana” liecina, ka vecāku rīcība Latvijā dažkārt var būt bīstama, piemēram, kopumā 33% aptaujāto publicē sociālajos medijos fotogrāfijas un informāciju par savu bērnu, un 66% publicē stāstus no sava bērna dzīves.

Runājot par šādas personiskas informācijas publicēšanas iemesliem, viedokļi atšķiras: 59% vecāku publicē tāpēc, ka lepojas ar bērna sasniegumiem, 47% vēlas pastāstīt radiem, kā bērns attīstās un aug, un 36% vēlas saglabāt atmiņas, veidojot tādu kā digitālo dienasgrāmatu.

Tomēr viedokļu vidū bija arī atziņas, ka fotogrāfijas ar bērniem iegūst vairāk patīk (like) un komentāru nekā bez viņiem (24%) un ka tiek publicētas tikai tās fotogrāfijas, kas liecina, ka autora dzīve ir laimīga un veiksmīga (28%).

“Dažkārt dominē vēlme gūt sabiedrības atzinību, un vecāki uzņemas neattaisnojamus riskus. Taču ir svarīgi saprast, ka publicētie materiāli var nonākt svešās rokās un izraisīt nevēlamas sekas, piemēram, personu identificējošas informācijas zādzību, kiberiebiedēšanu, vai vienkārši kļūt par potenciāli kaitīgiem digitālajiem pēdu nospiedumiem. Turklāt ir jājautā bērniem, vai viņi vēlas, lai noteikta informācija tiktu publicēta sociālajos medijos: to dara tikai puse vecāku Latvijā, taču tas ir svarīgi un pat obligāti,” norāda Kaspersky vadītājs Baltijas valstīs Andis Šteinmanis.

Lai aizsargātu bērnu datus un droši publicētu materiālus, Kaspersky stingri iesaka ievērot šos padomus.

1. Ierobežojiet piekļuvi saviem profiliem sociālajos medijos un padariet tos redzamus tikai draugiem (un vienmēr raugieties, ka draugu sarakstam pievienojat ļaudis, ko pazīstat personīgi). Neaizmirstiet par vispārīgiem drošības iestatījumiem, piemēram, divfaktoru autentifikāciju lietotnē Instagram un drošu paroli.

2. Nepublicējiet materiālus, kas var kaitēt jūsu bērnam, tostarp personiskas fotogrāfijas un videofilmas, kā arī citu informāciju, kas nav domāta atklātībai: bērna kontaktpersonas, skolas nosaukumu utt.

3. Apsveriet spēcīga drošības risinājuma izmantošanu.

Foto: Unplash.com

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.