Ar katru gadu arvien populārāks kļūst veselīgas ēšanas kults. Ņemot vērā preču daudzveidību, reizēm cilvēki apjūk. Termini «eko», «bio», «dabisks» šķiet pazīstami, taču saskaņā ar veikto aptauju* puse Baltijas iedzīvotāju neatšķir bioloģisku produktu ekomarķējuma zīmes.

Ievērojami liels skaits – 64% atzīst, ka viņiem trūkst informācijas par šiem produktiem.

Ja ir vēlme izvēlēties bioloģisku produktu, Tev ir jāzina 4 būtiskas detaļas, kam pievērst uzmanību:

Uz produkta iepakojuma jābūt “Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības” vai “Latvijas Ekoprodukts” logo.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem mazāk nekā trešdaļa latviešu (28%) zina, ka Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības logo (zaļā lapiņa) norāda, ka produkts ir bioloģisks. Kaimiņvalstīs izpratne par “zaļo lapiņu” ir mazliet augstākā līmenī, taču arī nav pārliecinoša, proti, 47% – Igaunijā un 51% – Lietuvā. Latvijas vietējo marķējumu “Latvijas Ekoprodukts” atpazīst biežāk – turpat divas trešdaļas iedzīvotāju.

Rūpīgi jāiepazīstas ar produkta sastāvdaļām.

Uztura speciāliste Lizete Puga, izvēloties produktus, iesaka vienkāršu plānu: “Mēs taču zinām, ko no produkta sagaidām, ja uz marķējuma ir minētas tieši šīs sastāvdaļas līdzīgā proporcijā, kā to gatavotu mēs paši, un tajā nav lieku piedevu kā sintētisku krāsvielu, konservantu un/vai garšas pastiprinātāju, tad to var droši likt iepirkumu groziņā. Bioloģiskā pārtika izceļas, galvenokārt, ar to, ka sastāvā nav atrodamas pesticīdu atliekvielas, kā arī sintētiskas “e” vielas, kas var veicināt dažādas alerģiskas reakcijas – it īpaši mazu bērnu vidū. Bioloģiskā pārtika satur vairāk antioksidantu, bet bioloģiskie piena produkti salīdzinoši vairāk taukos šķīstošos vitamīnus un omega-3 taukskābes, kas nepieciešamas redzes, smadzeņu, sirds darbībai, balsta sistēmai, kā arī pozitīvi ietekmē garastāvokli.”

Vārds “dabisks”, “lauku labumi”, “ražots Latvijā”, u.c. neko negarantē.

Cilvēki bieži maldās, domājot, ka šie vārdi raksturo bioloģiskus produktus, taču tas neatbilst patiesībai. Tikai produkti no sertificētas bioloģiskas lauksaimniecības vai ražotāja drīkst izmantot uzrakstus: bioloģisks, ekoloģisks vai organisks.

Produkta etiķetei noteikti jāsatur ekomarķējuma zīme “zaļā lapiņa” vai cita sertificēta zīme. Aptaujā secināts, ka katrs trešais cilvēks tic mītam, ka zemnieku saimniecībā audzētie produkti vienmēr būs bioloģiski, taču jāatceras, ka ne visi zemnieki ir bioloģiski sertificēti.

Uz iepakojuma var būt dažādi marķējumi, tādēļ tie jāpārbauda dubultā.

Bieži vien ražotāji marķē savus produktus ar iekšējās kontroles etiķetēm, kuras nav reģistrētas ne valsts, ne starptautiskā mērogā.

“Ja uz iepakojuma norādīts neskaidrs marķējums, noteikti jāizpēta, ko tas nosaka,” skaidro  Ekodizaina kompetences centra vadītāja Jana Simanovska. Vairāk kā trešdaļa (34%) maldīgi uzskata, ka arī Zaļās karotīte simbolizē eko produktus, taču šī zīme garantē tikai to, ka produkts ir ražots Latvijā, bet attiecībā uz pesticīdu patēriņu plašāku informāciju nesniedz.”

* Danonki BIO aptauja realizēta sadarbībā ar Norstat, aptaujājot 3 000 Baltijas valstu iedzīvotājus vecumā no 18-74 gadiem.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.