Autore: Gunta Kūla

Reizēm ir tik jauki vērot bērnus spēļu laukumā. Bēri tur spēj sadraudzēties vienā acumirklī. Bet kur lai rod jaunas draudzības, ja esam pieaugušo dzīvē? Ja nav vēlēšanās iepazīties bāros, klubos vai internetā, tad varbūt saruna ar pilnīgiem svešiniekiem būs tieši laikā! Vairāk par to, kas ir speed friending, kā izkāpt no komforta zonas, iegūt noderīgus kontaktus un, iespējams, atrast savu nākotnes lielo mīlestību, sarunā ar chillpill.lv pastāstīs Daniela Studente, kura aizsākusi patiesi jauku iepazīšanās veidu nepiespiestā gaisotnē. Saruna – tieši tik vienkārši!

Kā ierasts, sāksim ar iepazīšanos. Daniela Studente ir jauna sieviete, kura ir kļuvusi par starpnieku jaunām komūnām, jauniem pārīšiem, jaunām draudzībām. Pati studē žurnālistiku un arī strādā šajā sfērā – Latvijas Televīzijas raidījumā “Vides fakti”. Profesijas izvēle arī nav bijusi nejauša, jo, kā pati saka, viņai rūp sabiedrība.

Daniela neslēpj, ka pēc dabas ir ļoti zinātkāra un ziņkārīga. Laika gaitā viņa pamanījusi būtisku problēmu mūsdienu sabiedrībā – cilvēkiem ir grūti rast jaunus kontaktus, jaunas draudzības, ir grūti iziet no savas komforta zonas. “Cilvēkiem ir bail socializēties un mijiedarboties ar citiem. Domājot par šo problēmu, es sapratu to, ka mums visapkārt ir ļoti noderīgi kontakti, bet mēs neprotam tos izmantot,” saka Daniela, minot, ka runa ir ne tik daudz par kontaktiem savtīgos nolūkos, bet gluži vienkārši – cilvēkiem ikdienā piemirstas būt labiem un jaukiem pret visiem cilvēkiem.

Daniela akcentē, ka viņai pat ir iezīmējusies kāda iemīļota situācija: “Vislabāk man patīk, ka šādā pasākumā satiekas sešpadsmitgadīgs jaunietis ar piecdesmitgadīgu kungu vai kundzi, piemēram. Sākotnēji šķiet, ka šīm abām personām teju nekas nav kopīgs, taču izrādās, ka arī pat dažādas paaudzes cilvēki var atrast kopīgu valodu, apmainīties pieredzēm. Divas dažādas perspektīvas sniedz viena otrai roku!”

“Redzot to, ka citiem tas sanāk nedaudz grūtāk, es izdomāju izveidot speed friending pasākumus.” Citiem vārdiem sakot, tā ir pavisam vienkārša sarunāšanās ar citiem cilvēkiem, dažādiem vecuma un profesiju pārstāvjiem, tā ir vienkārša diskusija. “Pašreiz šīs satikšanās pasākumi tiek organizēti pa Rīgas kafejnīcām, var nāk jebkurš, jebkuras profesijas pārstāvis, jebkurā vecumā.”

Pašas pieredze un emocionālais stāvoklis mudināja sākt dzīvot citādāk

Atgriežoties pie paša sākuma, jaunā sieviete sākotnēji izveidoja radošo komandu “Voila” (no franču valodas – “lūk, tā” vai “tā nu tas ir”). Šī ideja patikusi arī Danielas domubiedriem, nu jau “Voila” ir vesela radošā komanda. “Šis nosaukums ir zīmīgs, jo to var izmantot dažādās situācijās, piemēram: “Mēs kaut ko izdarām, sakām “Voila”, uztaisām pankūkas un – “Voila!”

Tā kā Danielu nu jau var saukt par iedvesmotāju, liekot pamatus fantastiskai iniciatīvai, kā cilvēkiem iepazīties, jautājām, vai arī viņu kaut kas iedvesmoja, radot šo ideju par speed friending? “Ir sanācis, jā! Es pati ļoti interesējos par psiholoģiju. Mani interesē cilvēku psiholoģija, mijiedarbība, dažādas metodes, meditācija, tas, kā mēs labāk varam justies savā ķermenī. Lasot grāmatas un pētījumus, skatoties filmas un dažādus raidījumus, braucot uz dažādiem iedvesmojošiem pasākumiem, sāku izzināt sevi pašu, jo pati esmu bijusi ļoti grūtā emocionālā periodā. Man bija depresija, es biju iekšēji sagrauta. Es noklausījos ļoti vērtīgu grāmatu par to, ka ikviens cilvēks ir savu domu noteicējs, autoram bija ļoti spilgta doma – “mēs neesam tas, kas ir mūsu domas”. Apzinoties to, es sapratu, ka es taču savu apkārtējo pasauli veidoju pati!”

Smeļoties tik daudz iedvesmas no dažādu platformu iegūtās informācijas, Daniela sapratusi, ka nevēlas turpmāk tā vairs dzīvot! “Es negribēju būt nelaimīga, depresīva, bet sapratu, ka viss ir manās rokās. Neviens pie tā nav vainīgs, tas bija manis pašas radīts, es sāku to mainīt, mainīju vidi, kāpu ārā no plašās skumju jūras.” Daniela zināja, ka ne viņa vienīgā tāda ir, ar tādām domām un skumjām, tas iedvesmojis palīdzēt arī citiem.

Par speed friending pirmsākumiem – Daniela kopā ar kādu meiteni, kura studiju ietvaros arī bija ieinteresēta rīkot pasākumu, abas  salika galvas kopā. Kā rezultātā meitenes izveidoja šo pasākumu – speed friending – pamata ideja nav satikt cilvēku romantiskām attiecībām, bet gluži vienkārši socializēties, izkāpt no savas komforta zonas, paplašināt redzesloku un redzēt, varbūt tur kas iznāk!

Alkohols ir sociālais lubrikants, bet bez tā arī var iztikt

Šī ir vieta, kur tu jūties pieņemts. Mēs diskutējam par dažādām tēmām. Pie runāšanas tiek katrs, lai kaut nākotnē uz ielas var sasveicināties! Ir mums daudz pozitīvu stāstu, piemēram, uz pasākumu atnāca divi kaimiņi, kuri dzīvo viens zem otra jau kādu laiku, bet nekad nebija pat sarunājušies. Pēc šī pasākuma ir izveidojusies jauka draudzība. Jāsaka, ka īpaši pēc pandēmijas var just cilvēku alkas pēc socializēšanās, tāpēc arī pasākums ir ļoti apmeklēts,savā priekā dalās Daniela.

Vienlaikus viņa min, ka ne vienmēr visi cilvēki kļūst par draugiem un labiem sarunu partneriem: “Protams, ar visiem tu nekad neatradīsi kopīgu valodu, tas ir pat ļoti labi, jo tu saproti, kādu cilvēku tev vajag, tu saproti, kuras tēmas tev var būt tuvas, bet kuras pilnīgi nav tev. Arī šis ir milzīgs ieguvums tev pašam.”

Kā jau noskaidrojām, šis pasākums nav vērsts uz konkrētu vecuma grupu, sociālo slāni vai profesiju šķērsgriezumu. “To var apmeklēt jebkurš, kurš vēlas darbadienas vakaru pavadīt nedaudz citādi. Cilvēkiem ir jārunā!”

Daniela min, ka vidējā vecuma grupa, kas apmeklē pasākumus, ir starp 23 un 27 gadiem, “bet, kā jau es teicu, apmeklē dažādi vecumi, arī norises vieta ir kafejnīcas, lai cilvēks jūtas ērti, lai var atpūsties, kā vēlas. Ir bārs, neviens neliedz to izmantot, un jāatzīst, ka alkohols ir sociālais lubrikants! Citiem tas palīdz atraisīties.”

Kopīgu valodu var atrast, darot lietas kopā

Daniela atklāj, ka strādā arī pie jauna koncepta “Ultimate game night”, tikko aivzadīts jau otrais pasākums! Kas tas ir? “Tas ir vienkāršs jautrs spēļu vakars. Cilvēki kopā darot lietas, vislabāk atrod kopīgu valodu. Spēļu vakarā tiek izvirzīti dažādi izaicinājumi gan mentāli, gan fiziski. Mums, pieaugušajiem, arī vajag paspēlēties, mums ir nepieciešams tas prieks, vieglums, smaidi un smiekli,” smaidot nosaka Daniela. “Arī šeit nevajag satraukties, ka nāc viens, būs gan saliedēšanās, gan iepazīšanās, gan komandu sadale!”

Bailes ir tādas pašas emocijas kā prieks

Reizēm jau katram ir tāda klusa vēlēšanās iepazīties, bet jautājums – kur? Internetā – nē, klubā – nē… Tad nu šī ir jauka alternatīva. Bet atkal… Daļai sabiedrības ir aizspriedumi pašiem pret sevi – ko par mani padomās, ja es aiziešu? Tāpēc cilvēki diemžēl reizēm paliek ar savām slēptajām vēlmēm… Tāpēc jautājums Danielai, vai cilvēki aktīvi apmeklē šos pasākumus, vai tomēr bailes ņem virsroku. “Jā, protams, cilvēki baidās, paši uzlikuši ekspektācijas, bet viņi nezina, vai tās piepildīsies… Pirmais solis ir atnākt, un tad jau viss notiek, tā vide ir tik nepiespiesta, ka klusākais cilvēks beigās ir atvēries, to ir patīkami redzēt. Neviens jau netiek spiests nākt, tu nāc, jo tu tā vēlies, tu vēlies atvērt savu redzesloku. Visi apmeklētāji nāk ar mērķi – socializēties!”

Viss jaunais un nezināmais mūs satrauc, tas ir dabiski! Bailes ir tieši tāda paša emocija kā prieks, laime. Slikti būtu tad, ja mūs nekas nebiedētu, tas viss ir normāli! Kāpt ārā no komforta zonas – tas ir vajadzīgs. It īpaši šis gads mums ir parādījis to, ka mēs nespējam ietekmēt to, kas notiek. Mums ir jāpielāgojas apstākļiem. Šīs pamata vērtības – socializēšanās, labsajūta, sarunas – šogad atkal tika izceltas!

Kopīgiem spēkiem arī Latvija var iekļūt laimīgāko valstu sarakstā, saruna ir visa sākums

Daniela arī dalās ar kādu interesantu pētījumu par to, kurās valstīs cilvēki dzīvo visilgāk. Blue Zone jeb Zilo zonu projekts ir nelieli reģioni visā pasaulē, kuros ir visilgākais paredzamais mūža ilgums vai visvairāk cilvēku, kuri sasnieguši 100 gadu vecumu. Galvenā kopīgā lieta šiem reģioniem ir komunikācija, labvēlīga vide un laba sajūta pašam savā ādā, pētījumi ir fiziski pierādījumi tam, ka zilo zonu valstīs cilvēki dzīvo ilgāk, laimīgāk, jo cilvēki ikdienas izjūt prieku dzīvot, prieku sarunāties, ir iemesls dzīvot katru dienu! Lai gan šie reģioni ir dažādās pasaules malās, cilvēki veido komūnas, viņi bieži apskaujas un saka cits citam labus vārdus. Arī Daniela mēģinās vismaz pamazām sākt ieviest Latvijā šos principus, lai uzlabotu cilvēku dzīves kvalitāti, un – tas nemaz nav tik grūti, sarunājies, uzrunā svešinieku, paplašini savu redzesloku!

“Cilvēkam nav jāmēģina pie spoguļa, kā ar sevi iepazīstināt, nav jāgatavojas kaut kam, tas viss notiek dabiski, vienkārši atnāc,” aicina Daniela.

Kur pieteikties?

Ja vēlies pieteikties, spied šeit un rezervē vietu jau nākamajam pasākumam! Lai izdodas satikt jaunus draugus, domubiedrus, interesantus cilvēkus, noderīgus kontaktus un varbūt pat savu mūža mīlestību!

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.