Autore: Gunta Kūla

Šobrīd dzirdams, ka daudzu pāru starpā izveidojusies plaisa. Par iemeslu tam, visticamāk, ir jaunie apstākļi – palikt mājās. Lai noskaidrotu, kā pāriem uzlabot savas attiecības, kā savu seksualitāti remdēt tiem, kuriem nav pastāvīgu attiecību, chillpill.lv aprunājās ar seksologu Arturu Šulcu, kurš stāsta par savu skatījumu uz esošo situāciju, kā arī sniedz padomus pāriem, kā uzlabot attiecības šajā trauksmainajā laikā.

Seksologs Arturs Šulcs

Seksologam Arturam Šulcam ir liela pieredze, glābjot attiecības, kas irst; kā viņš stāsta, viņa darbalauks vairāk saistīts ar attiecību arhitektūru. “Tā ir zinātne, kas ļauj cilvēkiem dzīvot labāk – jutekliski, seksuāli, emocionāli.”

Paaugstinātā spriedze ietekmē pāru un ģimenes attiecības

Nu jau pagājis mēnesis, kopš ārkārtas izsludināšanas valstī, tie ir jauni apstākļi, kas šoreiz gan piespiedu kārtā liek būt kopā biežāk nekā ierasts. Jautājot, kādi novērojumi pa šo laiku ir seksologam, viņš stāsta: “Ir spriedze – paaugstināta spriedze. Ārkārtas stāvokļa ietekme ir ne tik daudz medicīniski bioloģiska, bet vairāk, kā mani novērojumi liecina, vairojas psiholoģiskā spriedze. Cilvēki ir neziņā, it īpaši tas bija pirmajā posmā, kad trūka informācijas, jo patiesībā lielāks drauds par fizisku apdraudējumu ir šī informācijas nepietiekamība, kas rada jau minēto psiholoģisko spriedzi. Tāpat daudzi ir zaudējuši darbu. Arī jauns darba režīms, šis process notiek joprojām, – tas, protams, ietekmē ģimenes.”

Cilvēki izjūt bailes no nosūdzēšanas

Tāpat eksperts min, ka šobrīd ir sava veida atgriešanās pagātnē: “Viens no psiholoģiskās spriedzes avotiem ir – cilvēkiem ir bail no nosūdzēšanas. Zināmā mērā mēs atgriežamies Staļina laikā, lai arī mēs dzīvojam demokrātiskā sabiedrībā. Šobrīd jūtama totalitāra diktatūras vēsma, kas ietekmē cilvēkus. Tāpēc cilvēki izjūt bailes.”

Cilvēki mira katru dienu arī pirms tam, tikai par to mums neviens statistiku nedod, kā tas notiek tagad

Seksologs stāsta, ka cilvēki raizējas ne tikai par savstarpējām attiecībām, bet arī par sniegto informāciju, kā rezultātā cilvēki izjūt, ka tiek muļķoti. “Tādā nozīmē, ka, jā, mums stāsta par statistiku, bet reālos skaitļus, ļoti iespējams, mēs nemaz nevaram pārbaudīt, cik patiešām ir mirušo un cik cilvēku mirst dienā no citām kaitēm. Mums nav reālo nāves statistikas datu par, piemēram, pagājušo gadu, par miršanas skaitu vienā dienā vai mēnesī, līdz ar to cilvēki jūtas muļķoti, jo lēsts, ka arī tie cilvēki, kuri miruši dabiskā nāvē, bijuši COVID-19 upuri. Es stāstu par to, kādus jautājumus cilvēki man uzdodot. Protams, ka šie jautājumi rada spriedzi un apmuļķotības sajūtu.”

Ko pastiprinātā spriedze nodara attiecībām? Attiecības sabrūk

Tāpat runā par to, ka šis laiks būs izšķirošs daļai pāru – tiek prognozētas šķiršanās. Jāatzīmē “Global Times” publikācija par to, ka Ķīnas pilsēta Sjiaņa pēdējās nedēļās saskārusies ar rekordlielu šķiršanās skaitu.

Seksologs A. Šulcs atzīmē: “Ja iepriekš pāru vai ģimenes attiecībās ir bijušas problēmas, tad pastiprinātas spriedzes apstākļos tas viss iznāk laukā. Šis ārkārtas stāvoklis tiek salīdzināts ar to, ka pāris vai ģimene dodas ceļojumā un viņi ir saspiestā telpā (dzīvo kuģa kajītē vai viesnīcā) – ne tādos apstākļos kā ierasts. Ja no ceļojuma var atbraukt mājās, tad diemžēl no šī brīža situācijas aizbēgt nevar, un vienā brīdī šīs attiecības spriedzes rezultātā sabrūk.”

“Cilvēki ar šādām problēmām pie manis griežas, mēģinot tās risināt. Tas ir būtiski, ka cilvēki nepaliek vieni, ka viņi mēģina risināt šīs attiecības, jo daļā gadījumu šī ārkārtas situācija var kalpot tam, lai sakārtotu attiecības,” tā A. Šulcs.

Vai prognozējams straujš dzimstības pieaugums?

Sabiedrībā izskan viedokļi, ka pēc ārkārtas situācijas gaidāms dzimstības pieaugums. Interesanti noskaidrot, kāds ir seksologa skatījums par šo viedokli. “Mēģināt spriedzi izlādēt seksuālās aktivitātēs būtu pat ieteicams, tas būtu dabiski un pilnīgi normāli. Ļoti iespējams, daļa cilvēku iepriekš pat nedomāja par dzīvošanu kopā jeb mājsaimniecības izveidi. Šo izvēli valsts nav aizliegusi, un cilvēki to var darīt. Noteikumi neaizliedz izveidot mājsaimniecību. Šis laiks parāda, ka to var pasteidzināt. Savukārt tie pāri, kas palikuši mājās, viņiem ir vairāk laika mīlēties biežāk, intensīvāk.”

Vienlaikus eksperts norāda, ka par dzimstības pieaugumu pāragri spriest: “Vai šī procesa rezultātā paaugstināsies dzimstības skaits, to grūti spriest, jo, ja nav darba, diez vai dzimstību var atļauties. Daļai sabiedrības, protams, ir šādas iespējas, bet, vai šis būs apzināts lēmums – mēs tagad apzināti radām bērnus, ņemot vērā ekonomikas lejupslīdi, es šaubos, domājot tīri pragmātiski. Tomēr, ja cilvēkiem ir darbs, ja nekas īsti nav mainījies, tad jā, tas varētu būt labs jaunu lietu sākums.”

Svinēt dzīvi divatā – tas nav aizliegts!

Gribētos domāt, ka šī ārkārtas situācija dod arī plusu attiecībās. Tāpat, iespējams, pāri nemaz līdz šim nav uz šiem notikumiem apskatījušies no citu skatpunkta. Tāpēc seksologam tika lūgt dalīties padomos, kā izmantot šo laiku, lai uzlabotu partnerattiecības?

“Ir jāizmanto tie dabas resursi, kas mums ir. Cilvēkiem ir iespēja brīvā dabā aiziet paklaiņot. Es arī izmantoju šo iespēju, un vēlos aicināt citus darīt to pašu. Arī mēs ar savu partneri regulāri dodamies pastaigās. Uztaisām pikniku dabā. Šādas nodarbes cilvēkus saliedē, kopā var ieraudzīt, cik daba ir brīnišķīga. Nebūt nav jābrauc uz visām populārākajām vietām,” saka seksologs A. Šulcs.

Dejojiet, nodarbojieties ar mīlestību, sviniet svētkus!

“Cilvēki, kuri vēlas savas attiecības harmonizēt vai pilnveidot, viņi var dejot. Nav svarīgi, kādas dejas, vai viņi to maz prot. Nevienam nav jāatskaitās, kā dejo. Ir divi sociālās dejošanas veidi, kam īpašas prasmes pat nav nepieciešamas – ir pakratīšanās, ja tā var teikt, un ir pamīcīšanās – kopā apskaujieties un vienā ritmā pie mūzikas varat pamīcīties. Tas varbūt radīs vēlmi pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas kopā mācīties kaut ko jaunu,” padomu dod seksologs.

“Es cilvēkiem arī ieteiktu svinēt, piemēram, nedēļas noslēgumu. Lai sievietei ir iespēja uzvilkt skaistu kleitu, bet vīrietim uzvalku, gludinātu baltu kreklu un uztaisīt nedēļas noslēguma ballīti pašiem sev. Varbūt ir vajadzīgas skaistākas vakariņas ar galda klājumu vai tamlīdzīgi. Jūs varat nosvinēt to, ka esat šai brīdī dzīvi, veseli, ka jums ir attiecības, ka jums ir jumts virs galvas, ir nepieciešams atzīt to, kas jums ir labs – kaut ikdienišķas lietas. Bieži vien mēs pat par to nemaz neaizdomājamies,” izvērtēt esošo liek eksperts.

Seksologs: Varas pārstāvjiem nevajadzētu lolot cerības, ka cilvēki atteiksies no mīlēšanās

Tāpat ir liela daļa cilvēku, kuri nedzīvo kopā, pieraduši iet uz randiņiem, jautājot seksologam, ko viņš ieteiktu “brīvajiem putniem”, kā remdēt savas seksuālās vajadzības, viņš stāsta: “Es negribētu aicināt pārkāpt likumus, lai arī ir ierobežojumi, tomēr tie līdz galam nav pārdomāti. Cilvēki var viens pie otra aiziet ciemos, ja nav vairāk par diviem cilvēkiem. Protams, ka tas nav pieļaujams, ja viņi ir slimi, ir inficēti ar vīrusu, bet, ja veseli cilvēki vēlas viens otru satikt un vēlas mīlēties, to ierobežot neviena vara nav spējusi. Pat tādas totalitātas varas kā komunisms un fašisms. Cilvēki mīlējās arī totalitārās diktatūras laikā, viņi atļauju nevienam nav prasījuši, vai to drīkst vai nedrīkst darīt.”

Vienlaikus seksologs atzīmē: “Valsts iestāžu pārstāvjiem nevajadzētu lolot ilūzijas, ka cilvēki atteiksies no mīlēšanās, tas notiks vēl intensīvāk, jo spriedze ir lielāka. Manuprāt, cilvēki veido attiecības neatkarīgi no tā, vai valstī ir diktatūra vai ārkārtas stāvoklis, tāpēc es saku, ka šo procesu nevienai varai nav bijusi iespēja neļaut. Un, kā es teicu, ja vēlaties veidot mājsaimniecību, dariet to, tas nav aizliegts, likums to neaizliedz arī šobrīd.”

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.