Autore: Gunta Kūla

Šoreiz sarunā ar Chillpill.lv piekritis par savu dzīvi, pārdzīvojumiem, sajūtām un pieredzi pastāstīt Latvijā pirmais “Drag queen”, un šīs kultūras aizsācējs Latvijā – Dāvis Ķimenis-Bergholds. Jāmin vien tas, ka Dāvis jeb “Amuna” ir cilvēks, kas ar saviem atšķirīgajiem uzskatiem no apsaukāta, apsmieta puiša ir kļuvis par iedvesmotāju. Viņa mākslas izpausme ir pārtapt par sievieti, izrādot savu grima talantu, uzvelkot augstpapēžu kurpes un izaicinošu apģērbu.

Jāsāk ar to, ka, kas vispār ir “Drag queen”? Dāvis norāda, ka katram šis fenomens nozīmē ko citu. “Vispārīgi izskatoties “Drag queen” ir mākslas veids, izmantojot pārspīlētu grimu, apģērbu, matu sakārtojumu, pārtopot dažādos tēlos. Ierastāk redzēt, ka vīrietis pārtop sievietes tēlā, taču Dāvis norāda, ka to var darīt arī sievietes.

Tev nav jābūt gejam, lai kļūtu par “Drag queen”

Uzsvars jāliek uz vārdu – pārspīlēti, tas ir pārspīlēts grims, parasti seksīgs apģērbs, frizūra, utt. “Drag queen” ir arī izklaidētājs, izklaidē publiku, veidojot popielu performances. “Tev nav jābūt vīrietim gejam, lai būtu “Drag queen”, tā tas nav. Mūsu komandā – Baltic queens ir transgender persona, tāpat komandā bijusi arī meitene, kā arī puiši. Tāpēc jāsaprot, ka to nedara tikai puiši. Ar to var nodarboties ikviens, jo patiesībā tas ir teātris, tu esi uz skatuves un tas ir tavs tēls. Aktieriem ir ļoti viegli uztvert šo fenomena būtību, jo tā ir māksla, tas ir priekšnesums, aktierspēle.”

Jautājot Dāvim, vai ar šo tēlu viņš pelna naudu, vai arī šis ir viņa vaļasprieks, viņš atzīst, ka ar savu tēlu “Amuna” viņš arī pelna naudu. “Es teiktu, ka man viss savienojas kopā – grims, parūku veidošana –, tā ir Amuna. Tāpat šobrīd piedalos šovā “Slavenības bez filtra”, tātad, jā, man par to maksā, tas ir viens no maniem ienākumu avotiem.”

Es esmu pirmais “Drag queen” Latvijā

Jautājot, kā pats Dāvis uzzinājis par “Drag queen” fenomenu, viņš atminas, ka par to uzzinājis ārzemēs, esot Anglijā vai Spānijā. Dzīvojot ārzemēs, viņš uzgājis šovu “RuPaul’s Drag Race”. “Pirms tam es neko nezināju par minēto fenomenu, taču, skatoties šo šovu par “Drag queens”, es sapratu, kas tas ir tas, kas es esmu, ka ir cilvēki, kur ar to nodarbojas! Tā arī viss sākās.”

Jautājot par to, kā šis fenomens ienāca Latvijā, Dāvis ar lepnumu saka: “Tas bija pirms sešiem septiņiem gadiem. Es esmu pirmais “Drag queen” Latvijā, esmu pirmais, kurš publiski savā tēlā sāka iet uz klubiem, tāpēc jā, es esmu tas, kurš Latvijā ieviesa “Drag queen” kultūru.”

Jautājot, kādi ir Dāvja novērojumi, vai šo gadu laikā Latvijā ir augusi “Drag queen” kultūra? “Augusi tajā ziņā, ka Drag queen skaits ir pieaudzis, cilvēki kļuvuši atvērtāki, vieglāk taču ir, ka kāds jau dara ko tamlīdzīgu, un ja viņš var, es arī varu.”

Izrādās, ka arī “Drag queen” ir dažādi izpausmes veidi, par ko stāsta Dāvis. 1. attēlo citas slavenības; 2. caur “Draq queen” tēlu “iznes” mākslu, kā tas ir manā gadījumā; 3. ir “Draq queen”, kas izskatās pēc reālas sievietes, 4. ir “Draq queen”, kas vairāk izsmej, ja tā var teikt, uzvedas nepiedienīgi, lamājas u.tml.

Jau bērnībā zināju, ka es, būdams puisis, gribu savu dzīvi saistīt ar skaistumkopšanu

Bērnībā ikviens no mums sapņo par nākotnes profesiju, izrādās, ka Dāvis jau bērnībā zinājis, par ko vēlas kļūt, un, neskatoties ne uz ko, viņam tas ir arī izdevies: “Man nebija grūti saprast, ko es gribētu dzīvē darīt, kas es vēlētos būt. Es jau bērnībā zināju, ka vēlos savu dzīvi saistīts ar skaistumkopšanu. Kad biju pavisam mazs, es omītei un māsīcām čiepu make-up, es krāsojos, bārbijām griezu matus. Es pat teiktu, ka jau bērnudārzā es zināju, kas būšu, kad izaugšu liels,” Dāvis atminas.

Sarunā apspriedām arī to, ka jau no izseniem laikiem sabiedrība ir kaut kādā ziņā ieprogrammēta ar to, kādu profesiju būtu jāpārstāv gan vīrietim, gan sievietei, dažas lietas tomēr neiet tik ātri līdzi laikam, cik gribētos, arī Dāvim ir savs viedoklis par šo tematu. Kad jautājām, vai šī profesija skaistumkopšanā nav izraisījusi ažiotāžu, viņš atbildēja: “Man šķiet, ka ir stulbi 21.gadsimtā kaut ko iedalīt sievietei vai vīrietim. Ir jābūt vienlīdzībai un brīvai gribai. Šis ir tas moto, kā dzīvoju es. Protams, ka tad, kad es biju jaunāks, es daudz domāju par to, ko citi padomās, tāpēc profesionāli es ar skaistumkopšanu sāku nodarboties vēlāk, nekā varbūt vajadzēja. Taču pienāca diena, kad es sapratu, ka man ir nospļauties, ko domās citi, jo tā ir mana dzīve, mani lēmumi, un es esmu ar to laimīgs, patiešām.”

Sarunas laikā Dāvis vairākkārt norāda, ka cilvēkiem mazāk vajadzētu patērēt savu laiku, domājot par citiem, vajadzētu padomāt vairāk par sevi!

No apsmieta un apsaukāta puiša bērnībā, par iedvesmotāju šodien

Fenomens “Drag queen” Dāvim nozīmē sevis māksliniecisku izpausmi, vienlaikus šis tēls jaunajam vīrietim kalpo kā iedvesmas avots arī citiem. Taču ne velti saka, ka par iedvesmotāju tu vari kļūt tad, ja mīli pats sevi, savu ķermeni un nodarbošanos. Tas Dāvim nav nācis viegli, jo bērnība un pusaudžu vecums bijis skarbs. Tāpēc pieskārāmies arī šim jautājumam, kā pārvarēt savu nedrošību, izjust apkaunojumu, tomēr sapurināties un nākotnē kļūt par iedvesmotāju.

Dāvis ir viens no tiem cilvēkiem, kurš savu bērnību neatceras ar lielu prieku, jo bieži ticis nesaprasts, kā pats saka, viņš bijis atšķirīgs. Taču kā tieši viņš atšķīrās? “Es vienkāršu biju savādāks. Ārēji nē, bet iekšēji. Es uz pasauli skatījos citādāk nekā citi, nekā mani vienaudži, par to es tiku apsmiets un apsaukāts. Varbūt to visu paspilgtināja tas, ka dzīvoju laukos, mana dzimtā puse ir Kuldīgas novadā. Domāju, ja es būtu uzaudzis lielpilsētā, varbūt tā nemaz nebūtu, jo varbūt es būtu savējais. Mans radošums nāca ārā pa visām malām, man patika adīt, kaut ko veidot, bet tolaik bērniem tas nešķita forši.”

Pusaudža gados domājis par pašnāvību

Paskatoties uz Dāvi tagad, šķiet, ka nekas neliecina par to, ka viņš gadus atpakaļ juties pavisam viens un nevajadzīgs uz šīs pasaules. Teju katrā video, kas atrodams globālajā tīmeklī, viņš smaida un priecājas. Izrādās, ka sešpadsmit gadu vecumā viņš domājis par pašnāvību: “Jā, tā bija. Es jutos nevienam nevajadzīgs, nāca arī pārējie momenti, kas mani sagrāva, kad mani apsmēja un apsaukāja. Man bija divas izvēles – uztaisīt pašnāvību, lai uzvar cilvēki, kas mani apsmēja, vai otra iespēja – saņemties, nospļauties par to, ko domā citi, un tiekties uz saviem sapņiem.

Viens no mākslinieka glābiņiem tajā laikā bijis – skaidra vīzija par nākotnes sapņiem, tāpēc, savu dzīvi uzsākot Rīgā, dzīve pagriezusies par 180 grādiem. “Es nokļuvu skolā, kur būt atšķirīgam ir būt normāli. Es sāku mācīties par frizieri un man visapkārt bija mākslinieciski cilvēki. Es beidzot jutos iederīgs.”

Draugi ir viss

Kā jau noprotam, Dāvis savu tēlu sabiedrībā nes arī publiskos pasākumos, Latvijā viņš kļuvis atpazīstams. Mākslinieks Dāvis vairākkārt publiski izteicies, ka vēlas kļūt atpazīstams visā pasaulē, tāpēc jautājums par to, kāpēc viņš savu dzīvi izvēlējies Latvijā, neizpalika. “Es Latvijā dzīvoju savu draugu dēļ, kuri ir arī mana ģimene. Vienmēr kaut kas ir jāupurē savas ģimenes dēļ. Ja mani draugi vēlēsies pārcelties, mēs to darīsim. Es domāju, ka ārzemēs būtu vienkāršāk kļūt “lielam” nekā Latvijā.”

Vai sievietei ir būt grūti?

Dāvim ir fantastiska iespēja izzināt vairāk arī sievietes, esot vīrietim. Jautājot, vai sievietei ir būt grūti, viņš saka: “Es teiktu, ka savā ziņā jā. Tas, ko no sievietes sagaida 21.gadsmits, jā, tas nav viegli.” Vienlaikus mākslinieks norāda, ka, esot sievietes tēlā, viņš izjūt kaifu: “Jā, tas man dod adrenalīnu un kaifu, ka es esmu sieviete, ka es esmu skaistums.”

Sarunas noslēgumā jautājām Dāvim, kādu padomu viņš dotu sievietei, bet kādu vīrietim: “Hmm… man jāpadomā, vīrietim es varētu dot padomu – mēģināt kādreiz iejusties sievietes ādā, jo vīrieši neaizdomājas to, cik patiesībā reizēm ir grūti būt sievietei. Es nebūt negribu nostādīt, ka sievietes ir nabadzītes, jo es cenšos dzīvot ar moto, ka mēs visi esam vienlīdzīgi, jo reizēm nav viegli būt arī vīrietim. Es vēlētos, lai sievietes vairāk cienītu vīriešus, un vīrieši vairāk cienītu sievietes. Abiem dzimumiem ir savi plusi un mīnusi, savas lietas, par ko jādomā, tāpēc es esmu par cieņu.”

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.