Autore: Gunta Kūla

Patīkami dzirdēt iedvesmojošu stāstu par to, ka mūsējie uz ārzemēm dodas nevis tāpēc, lai izdzīvotu, apmaksātu kredītus, bet gan lai pilnveidotos un gūtu pieredzi, atverot savu uzņēmumu, paplašinātu savu redzesloku. Jauns vīrietis ar apgriezieniem – Ervīns Gorelovs – jau trīs gadus dzīvo Ķīnā, absolvējis augstskolu un šobrīd iemēģina spēkus Ķīnas biznesa pasaulē, dibinot savu uzņēmumu. Ervīnam ir vien 27 gadi, bet var tikai apbrīnot jaunā vīrieša degsmi, cīņas sparu un zināšanas. Par to paši varēsiet pārliecināties, lasot Ervīna stāstu. Turklāt stāsts būs papildināts ar ļoti interesantiem pasaules faktiem!

Iepazīstieties – Ervīns Gorelovs, kā pats saka, ir lauku puika, jo uzaudzis Ludzā, pēcāk skolojies Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, taču augstskolas gaitas turpināja augstskolā RISEBA, iegūstot arhitekta diplomu. Zīmīgs ir 2017.gads, kad Ervīns devās studēt uz Ķīnu, kur arī veiksmīgi pagājušajā gadā absolvēja vienu no Ķīnas labākajām universitātēm “Zhejiang University”. Šobrīd Ervīns Ķīnu par savām mājām sauc jau trīs gadus, viņš dzīvo pilsētā ar nosaukumu Handžo (Hangzhou) jeb, kā pats saka, tas varētu būt Ogres un Siguldas apvienojums attiecībā pret Latviju, ja vispār būtu iespējams šīs pilsētas salīdzināt.

Vienlaikus Ervīns par sevi saka, ka viņš ir ļoti atvērts, ar vēlmi izzināt un iepazīt pasauli. Šī īpašība jaunajam vīrietim dod zināmas priekšrocības. Ja viņš ir atvērts, arī pasaule ir atvērta. Taču mērķis, nonākot Ķīnā, bijis paplašināt redzesloku – it īpaši uzņēmējdarbības sfērā. Tāpat jāmin, ka Ervīns Latvijā vadīja deju skolu “Salsa cosa Buera”, viņam pieder arī laivu noma Ludzā, kur šobrīd gan sanāk iepauzēt, tur saimnieko kolēģis, taču viss notiek arī Latvijā.

Šī gada janvārī Ervīns Ķīnā dibināja savu uzņēmumu. “Burtiski divas nedēļas pirms viss tika aizslēgts, es saņēmu apstiprinājuma vēstuli no valdības, ka mans uzņēmums ir atvērts un var sākt darboties.” Taču par to, kā jaunajam vīrietim gāja gada sākumā, kad pasaule uzzināja par Covid-19, stāsts turpināsies nedaudz vēlāk.

Uzklausot Ervīna pieredzi un skatījumu uz pasauli, var tikai apbrīnot, cik zinātkārs un informācijas bagāts ir jaunais vīrietis. Izmantojot izdevību runāt ne tikai par Covid-19, rodas interese, kā puisis no laukiem iekaro Ķīnu, atver savu uzņēmumu un nes Latvijas vārdu pasaulē.

Dzīvot Ķīnā un mēģināt izprast valodu

Viens no pirmajiem jautājumiem sarunas laikā bija par ķīniešu valodu – vai Ervīns to prot? Vai tikai ar angļu valodas zināšanām Ķīnā varētu “izdzīvot”? Ervīns skaidro, ka ķīniešu valoda ir konceptuāla valoda: “Vienas un tās pašas skaņas var nozīmēt daudz un dažādas lietas. Ir pat slavena ķīniešu poēma, kas sastāv no 64 vārdiem un visi vārdi ir š.” Ieturu pauzi un mēģinu iztēloties, kā veselu dzejoli var nolasīt ar š. Abi pasmīnam, bet ar to Ervīns vien paskaidro šīs valodas īpatnības. Jautājot, vai jaunais uzņēmējs prot ķīniešu valodu un kādā līmenī, viņš saka: “Es noteikti protu izdzīvot, varu arī kaut ko nokaulēt. Vispār saka tā, ja tu zini 3 000 rakstzīmju ķīniešu valodā, tas ir aptuvenais skaits, ko vidējais ķīnietis izmanto. Es saprotu valodu, bet uzņēmējdarbības sfērā es vēl nejūtos tik spēcīgs, lai ķīniešu valodā veiktu darījumus, valoda ir ļoti niansēta, sarunvalodas līmenī – jā.”

Interesanti noskaidrot – vai, dzīvojot Ķīnā, ar angļu valodu pietiek? “Lielā mērā jā, īpaši lielajās pilsētā, piemēram, Šanhajā noteikti pietiek. Pēc sajūtām varu teikt, ka Šanhajā katrs trešais prot angļu valodu. Piemēram, manā pilsētā mēs esam 8,9 miljoni iedzīvotāju, es teiktu, katrs astotais vai desmitais cilvēks saprot angļu valodu.”

Kāpēc Ķīnā aizliegts izmantot rietumu lielos saziņas tīklus – Facebook, Google u.c.?

Mūsu saruna noritēja platformā Skype, jo, kā izrādās, Ķīnā ir aizliegts izmantot Facebook. Interesanti, kāpēc tā? “Nezinu, vai tas ir oficiāli, bet mēs to saucam par lielo Ķīnas ugunsmūri, jo šeit ir dažādi ierobežojumi ne tikai Covid laikā. Ja nemaldos, tie sākās ap 2009.gadu, kad kaut kāda veida terorakts sākās Ķīnā, kas tika sarunāts, izmantojot Facebook. Protams, to var apšaubīt, cik patiess vai nepatiess ir šis apgalvojums. Ķīnā kopš 2009.gada nav Google, Twitter, Facebook, u.c., īsāk sakot, Ķīnā nav pieejami lielie Rietumu sociālie tīkli. Abās ugunsmūra pusēs darbojas vien Skype (Microsoft) un Zoom platforma, taču, manuprāt, to pavisam drīz nogriezīs nost. Protams, mums šeit ir pietiekami daudz sociālo tīklu alternatīvu.”

!Interesants fakts! Ervīns stāsta, ka reiz bijis mazā Ķīnas pilsētā, kurā dzīvo ap 5 000 cilvēku, kur cilvēki ubagoja latviešiem ļoti neierastā veidā – ar kodu –, “piemēram, viņiem ir viedtālrunis, un es varu naudu noziedot, skenējot kodu caur viedierīci”.

Handžo – laimīgākā pilsēta pasaulē

Kā jau Ervīns minēja, viņš šobrīd dzīvo pilsētā Handžo, kur ir aptuveni astoņi līdz deviņi miljoni iedzīvotāju, šī izvēle arī nav bijusi nejauša. Viņš skaidro: “Kāpēc Handžo nevis Šanhaja? Jo iespēja ir dzīvot abās no šīm pilsētām. Līdz Šanhajai man ir mazāk nekā stunda, ko pavadīt ceļā ar ātrvilcienu. Mana pilsēta jau 13 gadus pēc kārtas ir atzīta par laimīgāko pilsētu Ķīnā. Es pilnīgi saprotu kāpēc!”

!Jau atkal jāmin interesants fakts, par ko stāsta aizrautīgais jaunais vīrietis: “Droši vien ne visi tic tam, ka Marko Polo eksistē, bet viņa stāstā ir Handžo, viņš šeit ir dzīvojis vairākus gadus no savas dzīves, vadoties pēc stāsta vai leģendas, Marko Polo Handžo ir nosaucis par pasaules pērli, sakot, ka Handžo ir pasaulē skaistākā pilsēta viņa acīm, un es kā šīs pilsētas iedzīvotājs varu tikai piekrist.” Viņš stāsta, ka Handžo pilsēta atrodas ielejā starp kalniem, tai pat laikā arī jūra ir netālu, un okeāns ir tepat, šeit ir milzīgs ezers (apmēram piecu Lubānas ezeru lielumā), kur iespējams vērot neaizmirstamus saullēktus un saulrietus, aiz kalniem ir tējas plantācijas, vienlaikus ir uzbūvētas jaunas metro līnijas, urbānā dzīve ir ļoti aktīva. “Būtībā šeit ir ļoti plaša emociju gamma – no lauku sajūtas līdz ļoti dzīvīgai lielpilsētai ar simtstāvīgām ēkām, kur tu sajūties ļoti mazs. Manuprāt, esmu izdarījis pareizo izvēli.”

Ķīnā ir 37–40miljonu vairāk vīriešu nekā sieviešu

Jautājot, vai Ervīns plāno atgriezties uz dzīvi Latvijā, viņš min, ka noteikti atgriezīsies! “Dzīves skrējiens jeb dzīve Ķīnā ir skarba, it īpaši pašiem ķīniešiem.”

!Interesants fakts. Jautājot, kā saprast “dzīve Ķīnā ir skarba,” viņš nevilcinoties atbild: “Ķīnā ir 37–40miljonu vairāk vīriešu nekā sieviešu. Jā, Ķīnai nākotnē būs problēmas, viņi paši to apzinās. Arī es kā ārzemnieks to jūtu, piemēram, meitenes pievērš pastiprinātu uzmanību, jā, vairāku iemeslu dēļ – tāpēc, ka ekskluzīvi, tāpēc, ka teorētiski ārzemniekam arī ir vairāk naudas, jo lielākajā daļā gadījumu tu esi šeit ne jau tāpēc, ka esi nabags, bet tāpēc, ka tu Ķīnā attīsties, arī šādi aprēķini vērojami no sieviešu puses. Ir sarežģīti. Mana nostāja šajā privātajā jautājumā ir, ka esmu izvairīgs veidot attiecības ar vietējo jeb aziātu izcelsmes sievieti, arī tāpēc es noteikti vēlētos atgriezties mājās.”

Vai tiešām visi ķīnieši ir vienādi?

Izmantojot izdevību, rodas vēlme pajautāt par vairākkārt dzirdētiem stereotipiem par ķīniešiem. Kā tad galu galā ir? Vai viņi patiešām ir tik vienādi, ka nevar atpazīt, un vai tiešām visi ir tik īsi?

“Jā, pirmos divus trīs mēnešus es nevarēju atšķirt, tā gan ir taisnība.”

Interesants fakts! Kādā pētījumā Ervīns uzzinājis to, ka aziāti lielāku uzmanību pievērš deguniem, tāpēc viņiem šķiet, ka mēs, eiropieši, visi esam vienādi, jo eiropiešiem ir lielāki deguni nekā ķīniešiem. Savukārt mēs vairāk skatāmies uz acīm. Tā kā ķīniešiem un aziātiem ir šaurākas acis, tad mums atkal šķiet, ka visi ķīnieši ir vienādi.

“Sākot ar ceturto mēnesi, sāku pamanīt vairākas interesantas iezīmes. Acis, jā, tās ir diezgan līdzīgas visiem. Taču ir citas nianses, piemēram, noapaļotie vaigu kauli un ieapaļotie vaigu kauli, tāpat arī acu zīlītes ir atšķirīgas. Esmu bijis abās medaļas pusēs, domādams, ka visi ir vienādi, bet šobrīd es redzu šīs atšķirības. Pirmos mēnešus es vadījos pēc apģērba. Ieejot ofisā vai skolā, redzu, o, sarkanais krekliņš, tas ir profesors x, piemēram,” smejoties stāsta Ervīns.

“Savukārt, runājot par augumiem, es joprojām spēlēju spēli, iekāpjot metro vilcienā. Vilcienā ir aptuveni 13 vagonu, tur pārvietojas ļoti daudz cilvēku. Jāmin, ka esmu 191 cm, un vilcienos, kur var turēt roku, tie ir aptuveni 185 cm, proti, man vilciens ir par mazu. Es spēlēju spēli, skatos, vai parādās vēl tikpat gari cilvēki, jāsaka, ka ik braucienā es varētu būt starp top 3 vai top 5 garākajiem cilvēkiem vilcienā. Ļoti bieži es šajā spēlē uzvaru,” viņš smejoties stāsta. “Taču ir ļoti gari cilvēki arī Ķīnā, it īpaši ziemeļos.”

Interesants fakts. Latvieši 2019.gadā tika atzīta par otro garāko nāciju pasaulē.

Aiz divmetrīga betona žoga ar dzeloņstieplēm pa perimentru

Pamazām tuvojoties sarunas noslēgumam, Ervīns tika lūgts pastāstīt savu pieredzi ar Covid-19, dzīvojot Ķīnā. Kā zināms, tieši Ķīnā viss sākās. Pirmās ziņas par vīrusu parādījās pērnā gada nogalē, tāpēc arī tās nosaukums ir Covid-19.

Jāsāk ar to, ka Ķīnai šis bija zīmīgs laiks, jo janvāra beigās Ķīna svinēja Jauno Žurkas gadu. Tradicionāli ķīniešu Jaunais gads ir lieli svētki visiem ķīniešiem, šajā laikā visi emigrējušie iedzīvotāji dodas pie savām ģimenēm, šajā laikā notiek plaša migrācija. Tradicionālie pasākumi Pavasara festivāla laikā ir daudzveidīgi un bagātīgi, piemēram, tiek organizēti krāšņi ielu gājieni, kuros attēlo lauvu deju, peldošas krāsas, spēli ar pūķiem, peldošos dievus, ražas laivas un dažādus tēlus saistībā ar nākamā gada dzīvnieku.

Turklāt tas, kas notiek ar satiksmi, lidojuma un vilcienu rezervācijām un cenām ir fenomenāli!

!Interesants fakts. Piemēram, 2015.gadā statistika atklāja, ka ik sekundi tika pārdots aptuveni 1000 biļešu!

Par Covid-19 sākumu stāsta Ervīns: “Pirmās ziņas parādījās pēdējās decembra dienās, taču ziņa bija ļoti neuzkrītoša, ka līdz pat janvāra beigām lielu vērību tā neizpelnījās, viss ritēja ierastajās sliedēs. Ķīniešu Jaunā gada svinību laikā, kad bija daudz brīvo dienu, noritēja jau minētā migrācija. Noteikti šis laiks arī iespaidoja to, kāpēc saslimušo skaits bija sākotnēji tik milzīgs.” Pašlaik oficiālie dati liecina, ka Ķīnā saslimušo skaits sasniedzis 83 891 (uz 27.07.), bet mirušo skaits 4 634 (uz 27.07.).

“Es patiešām nezinu nevienu cilvēku savā draugu, paziņu, draugu draugu lokā, kurš būtu miris no šī vīrusa. Paziņu loks ir pietiekami liels, bet es patiešām nezinu nevienu nāves gadījumu. Manuprāt, esot tik lielā valstī, vismaz kādā trešajā pakāpē man būtu jāzina kāds cilvēks, kurš būtu zaudējis dzīvību šī vīrusa dēļ, bet atkārtošos, ka nezinu nevienu.”

“31.janvārī es nonācu karantīnā aiz divmetrīga betona žoga ar dzeloņsieplēm pa perimentru, man bija trīs žogi, viens bija ap mājas bloku, otrs žogs bija ar karavīriem jeb militārām personām, arī šim blokam apkārt bija metāla žogs, trešā pārbaude bija, lai tiktu līdz veikalam – divu kilometru diapazonā bija jāiziet cauri trim kontrolpunktiem, ceturtais vēl bija pašā veikalā. Ķīnieši ļoti ātri noreaģēja, Ķīnā tā “piegrieza skrūves”, ka es patiešām nebrīnos par publiskoto datu patiesumu, jo patiešām cilvēki netika ārā no mājām, es varu apliecināt, ka arī es biju aiz trīs betona žogiem. Un tā tas notika visur, arī citās pilsētās, ne tikai manā.”

Un sistēma, kādā tiek monitorēti dati, joprojām, līdzīgi kā Latvijā, ir lietotne “Apturi Covid”, Ķīnā šāda veida lietotne darbojas jau no 5.–6. februāra, aplikācija bija kā tavs etalons, kā arī biļete un informācija par tevi, vai esi vesels. Šī sistēma joprojām darbojas, metro obligāti ir jāizmanto sejas maskas, manā pilsētā jau kopš maija vidus ir vaļā bāri un citas iestādes. Tiek fiksēts tavs kods jeb minētā lietotne, ar kuras palīdzību var redzēt, vai esi vesels.

Jautājot, vai Ervīns tic publiskotajiem datiem, viņš apgalvo, ka jā: “Domāju, ka jā, ja ne 100%, tad ļoti tuvu tam, balstoties tikai uz manu personīgo pieredzi. Runājot par pārējo Ķīnu, man grūti spriest, zinu, ka Ķīnas ziemeļos joprojām ir problēmas. Es nebūtu pārsteigts, ja šie dati būtu patiešām reāli, tik mazi, jo Ķīnas valdība patiešām ļoti drastiski piegāja šiem ierobežošanas pasākumiem.”

 

Protams, ka pēdējais jautājums nebūs nekas pārsteidzoš, tas būs par to, vai Ervīns plāno atgriezties mājās – Latvijā: “Viennozīmīgi, plānoju! Man nav ne mazāko šaubu, ka es spēju un spēšu būt noderīgs un laimīgs arī Latvijā. Mana šī brīža atrašanās šaipus kontinentam ir vairāk izaicinoša un meditatīva. Manuprāt, kamēr “ir iekšā”, tikmēr – kāpēc gan neizmēģināt savus spēkus tur, kur mani neviens ar atplestām rokām negaida? Vai tā būs rūgta, salda, vai saldskāba pieredze – laiks rādīs. Tikmēr man vēl ir ko mācīties un ko teikt arī Ķīnā. Bet tiekamies mājās!”

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.