Chillpill sarunājas | Latviete Lielbritānijā: Es nezinu, kas notiks tālāk, esmu palikusi bez darba

0

Autors: Gunta Kūla

Apritējuši jau astoņi gadi, kopš Lana Kodoliņa ar savu dzīvesbiedru Nauri un diviem bērniem dzīvo Lielbritānijas pilsētā Pīterboro (Peterborough). Kā jau vairums latviešu, abi jaunieši devās iekarot ārzemes, lai nopelnītu naudu savu sapņu īstenošanai. Šobrīd Lanas ģimenē valda neziņa par nākotni, izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ Lanas darbs ir apstājies. Vairāk par šī brīža situāciju un ierobežojumiem Lielbritānijā portālam chillpill.lv stāsta Lana.

Kamēr Latvijā tika slēgtas skolas, Lielbritānijā par to vēl nerunāja

Lai gan Lana dzīvo Pīterboro jau astoņus gadus, joprojām uztur ciešu saikni ar Latviju, sazinās ar ģimeni un seko līdzi notikumiem Latvijā. Jautājot, kad sāka izjust COVID-19 ietekmi, jaunā sieviete stāsta: “Es teiktu, ka viss sākās ar Latviju. Lai arī dzīvoju jau šeit astoņus gadus, es regulāri sekoju līdzi arī ziņām Latvijā. Lielbritānijā nekas līdz marta vidum ikdienā nebija mainījies, tāpēc saku, ka viss sākās ar Latviju, kad pēkšņi paziņoja, ka skolas tiks slēgtas. Tad es sāku domāt, ka pavisam drīz tas notiks arī pie mums, jo Lielbritānija taču ir krietni lielāka valsts nekā Latvija.”

Atgādinājumam jāmin, ka Ministru kabinets ārkārtas sēdē ceturtdien, 12.martā, nolēma līdz 14.aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju. Lai ierobežotu koronavīrusa COVID-19 izplatību, Latvijā cita starpā slēgtas mācību iestādes, kā arī aizliegti lielie masu pasākumi. Par to pēc sēdes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Lana stāsta: “Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons tobrīd pat nedomāja slēgt skolas.”

Pēc apzinātās informācijas par notiekošo Latvijā, Lana arvien vairāk sāka sekot līdzi Lielbritānijas ziņām. Viņa izlēma savus bērnus uz skolu nelaist, lai gan tobrīd vēl Lielbritānija nebija pieņēmusi šādu lēmumu. “Es gan vairāk sabijos no cilvēku runām, tāpēc izlēmu bērnus paturēt mājās un uz skolu nelaist.”

Vienā momentā paliku bez darba

Lana ir skaistumkopšanas speciāliste, viņa oficiāli reģistrējusi un izveidojusi skaistumkopšanas salonu savās mājās, tāpēc pēkšņā ziņa par to, ka visi saloni jāslēdz ciet, bijis pamatīgs šoks.

“Tā bija pirmdiena, 15.marts. Atceros, ka biju iesnaudusies. Kamēr gulēju, biju palaidusi garām pēkšņo ziņu par to, ka neviens skaistumkopšanas salons vairs nedrīkst darboties. Man klientes bija sasūtījušas lērumu ziņu ar jautājumiem, vai es vairs nestrādāšu. Es pirmajā brīdī nesapratu, kas tagad būs. Un tad sākās murgs… Tas ir vienīgais mans ienākumu avots, tajā brīdī es sāku apjaust realitāti.”

Maksājumu atlikšana neko nemaina – jāsamaksā būs tāpat

Lielākās bailes Lanai bijušas par to, kā veikt visus maksājumus. “Ienākumu man vairs nav. Paliek vien bērnu pabalsts, ko valsts dod katru mēnesi. Sapratu, ka ar šo pabalstu būs jāmēģina apmaksāt daļa rēķinu. Es nevaru atteikties no interneta, tad bērni nevarēs mācīties, tāpat es nevaru nemaksāt par elektrību un gāzi. Zinu, ka šobrīd ir iespēja atlikt maksājumus, bet ko tad tas maina, tāpat būs jāsamaksā, vēlāk naudas būs vēl mazāk, jo man taču nav ienākumu.”

Šobrīd Lanu glābj tālredzība jeb nelieli iekrājumi, kas bija paredzēti gan savai profesionālajai izaugsmei, nevis neparedzētiem izdevumiem. “Man ir nelieli iekrājumi, kā arī šobrīd mūs glābj tas, ka manam dzīvesbiedram ir oficiāls darbs, valsts maksā pabalstu 80% apmērā no ikmēneša algas. Vismaz kaut kādi ienākumi mums ir.”

Strādā tikai veikali un aptiekas

Lana stāsta, ka Lielbritānijā strādā tikai pārtikas veikali un aptiekas. “Ja salīdzina ar Latviju, tad zinu, ka Latvijā joprojām strādā apģērbu veikali, piemēram, bet šeit viss cits, izņemot pārtikas veikalus un aptiekas, ir slēgts.” Jautājot, vai cilvēki ievēro divu metru distanci un citus valstī noteiktos ierobežojumus, viņa saka: “Varbūt sākumā, kad izziņoja par to, ka visam jābūt ciet, cilvēki notiekošo vēl neuztvēra nopietni. Tikai tagad, kad visi pamazām aprod ar jauno situāciju, redzams, ka cilvēki ievēro. Veikalā ir līmlentes, kas norāda, cik tālu var stāvēt no citiem, lielveikalā vienlaicīgi nevar atrasties vairāk nekā desmit cilvēku, pie veikala ir darbinieks, kurš koordinē un veic uzskaiti, lai netiktu pārkāpti ierobežojumi.”

Noteikumi attiecas uz visiem vai tomēr nē?

Arī Lielbritānija ir viena no tām zemēm, kur var sastapt cilvēkus no dažnedažādām pasaules malām. “Šeit ir daudz iebraucēju – arī mēs. Bet lielākā problēma ir ar romu tautības cilvēkiem, kuriem neinteresē neviens ierobežojums. Viņiem nekas nav svēts, viņi likumus neievēro. Šķauda, klepo, neliek rokas priekšā. Staigā baros, kaut arī tas ir aizliegts. Arī parki pie mums ir slēgti, policija lidina gaisā dronus, lai apsekotu teritoriju, bet šiem tautiešiem arī tas neinteresē. No drošiem avotiem zinu, ka divas dienas pēc kārtas minētais grupējums tika sodīts par likuma neievērošanu, sods bija naudas izteiksmē, ja nemaldos – 30 paundi.”

Pieejami dažādi pabalsti un atbalsts

Lana tika lūgta komentēt, kā Lielbritānija palīdz saviem cilvēkiem: “Pabalsti, ko izmaksā cilvēkiem saistībā ar COVID-19, nav valstij jāatgriež. Īri par dzīvesvietu, gāzi, elektrību un visus pārējos obligātos maksājumus var atlikt uz trīs mēnešiem, un par to netiks piemēroti soda procenti. Kopumā Lielbritānijas valdība ļoti nāk pretī visiem, tikai pašnodarbinātajiem jāgaida atbalsts līdz jūnijam.”

Interesants novērojums ir arī tas, ka uz ielām vairs nav manāmi bezpajumtnieki: “Ļoti interesanti, līdz šim viņi pulcējās pilsētas centrā ļoti daudz, tagad nevar redzēt nevienu, jautājums – kur viņi ir?!”

Attālinātās mācības veicas labi, atliek laiks arī latviešu valodas apguvei

Kā jau Lana minēja, viņai ir divi dēli, kuri arī šobrīd mācās attālināti. Tāpēc būtiski noskaidrot, kā bērni aprod ar jauno situāciju, stāsta māmiņa: “Mani bērni ir ļoti apķērīgi, paldies Dievam, līdz šim brīdim nekādu problēmu nav. Visus dotos uzdevumus viņi veic bez aizķeršanās. Mājasdarbus es gatavoju pati, lai nostiprinātu zināšanas. Tāpat cenšamies atrast laiku, lai mācītos latviešu valodā, jo, kā zināms, bērni skolā mācās angļu valodu, taču es gribu, lai bērni zina arī dzimto valodu. Man sūta materiālus no Latvijas. Man kā mammai arī nav par ko sūdzēties. Tā kā bērni vēl ir mazi, neesmu saskārusies ar uzdevumiem, kurus neizprotu.”

Divu bērnu māmiņa vien noteic, ka reizēm jūt, ka bērniem pietrūkst skolas vides. “Mājās kā jau mājās, reizēm negrib klausīt. Tomēr vide skolā un mājās ļoti atšķiras. Kopumā es nevaru sūdzēties, brīvajos brīžos meklēju papildu materiālus, lai ir ar ko nodarbināt.”

Pastaigā izvēlas nedoties

“Vienu reizi dienā mēs drīkstam iet pastaigāties un uz veikalu, taču mēs iespēju iet pastaigāties neizmantojam. Kā jau es stāstīju par romu tautības cilvēkiem, mazums, ko viņi var pārnēsāt. Es tomēr izvēlos palikt drošībā,” tā Lana. Lielbritānijā ir noteikta 21 dienu  ilga karantīna, tāpēc sieviete saka, ka izvēlējusies šo laiku pavadīt mājās. “Karantīna tika noteikta kopš 16.marta, jau trīs nedēļas sēžam mājās. Tā kā dzīvojam privātmājā, bērni izskrien paspēlēties dārzā, tāpēc nejūtu vajadzību pakļaut sevi un bērnus jebkādam riskam, ejot pastaigās,” ziņo no Lielbritānijas.

Izskan informācija, ka ārkārtas stāvokli varētu paildzināt līdz sešiem mēnešiem

Ziņās izskanējusi informācija, ka ārkārtas stāvokli varētu pagarināt uz sešiem mēnešiem, Lana min, ka tas nav vēl pieņemts, tomēr tāda informācija ir pavīdējusi publiskajā telpā. “Domāju, ka runas par šī laika pagarināšu ir tamdēļ, lai cilvēki gatavotos, ja nu… Taču skolas plāno atvērt tikai septembrī.”

Ar COVID-19 saslimis arī Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

Arī Lielbritānijas premjerministram Borisam Džonsonam ir konstatēta saslimšana ar COVID-19, to stāsta arī Lana: “Jā, tā ir taisnība, tāpēc arī darbi un lēmumi, manuprāt, ir nedaudz sabremzējušies.” Jautājot, vai cilvēkus satrauc valstsvīra saslimšana, viņa stāsta: “Varētu teikt ka pusi uz pusi, citi saka, ka tas tādēļ, ka nereaģēja pietiekami ātri, savukārt citi apgalvo, ka paši vainīgi, ka nav ievērojuši drošības noteikumus – distancēties sasveicinoties.”

*Lielbritānijā saslimušo skaits ar COVID-19 ir 55,242 tūkstoši, bet mirušo skaits sasniedzis 6,159 tūkstošus.

Ezotēriskā prognoze par Lielbritāniju

Jaunā sieviete dzirdējusi, ka astrologi prognozējot, ka Lielbritānija būs viena no tām valstīm, kas cietīšot visvairāk. Lanas vārdiem sakot, ticis prognozēts, ka visgrūtākās būšot pirmās divas aprīļa nedēļas, it īpaši tad, kad paliks silts un atkal netiks ievēroti noteikumi. “Man kopumā ir žēl, ka cilvēki neievēro pašizolāciju, ciešam jau mēs – tie, kuri sēž mājās. Neievērojot šos noteikumus, laiks tikai vilksies garumā, žēl, ka cilvēki to nesaprot.”

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.