Autore: Gunta Kūla

Saka jau, ka sevi mīlēt no visas sirds – tas ir viens no dzīves grūtākajiem uzdevumiem. Taču, kā, sevi nemīlot, var nodzīvot pilnvērtīgu un laimīgu dzīvi? Mēs dzīvojam laikmetā, kurā tiek uzstādīti augsti standarti par to, kā būtu jāizskatās, par to, kādiem sasniegumiem būtu jābūt konkrētā vecumā. Rezultātā, ja nu neizdodas iecerētais, liela daļa sabiedrības locekļu jūtas nelaimīgi. Šoreiz sarunā ar chillpill.lv savā stāstā dalīsies Madara Ločmele – sieviete ar odziņu. Viņa ir plus size sieviete, kura mīl savu ķermeni tādu, kāds tas ir radīts. Taču ceļš līdz sevis iemīlēšanai nav bijis viegls, dzīve piespēlējusi dažādus līkločus, bet šodien viņa vēlas iedvesmot arī citas sievietes sevi mīlēt. Kāds ir Madaras noslēpums, kā iemācīties dzīvot harmonijā ar sevi?

Vispirms jāiepazīstina ar Madaru. Viņa ir 29 gadus veca sieviete, pēc profesijas ir pedagogs, strādā sākumskolas izglītības iestādē par skolotāju. Madara ir arī kaislīga dejotāja, viņa interesējas par psihosomātiku, kā arī apmeklē jogas nodarbības.

Jāmin, ka savu popularitāti jaunā sieviete iemantoja pēc pērnā gada piedalīšanās šovā“Pati pilnība”. Projekta mērķis bija lauzt sabiedrības stereotipus par to, kādai jābūt skaistai sievietei. Nu jaunā sieviete ir aktīva sociālajos tīklos, kur teju katru dienu iedvesmo un aicina citas sievietes un meitenes pieņemt savu ķermeni, sevi iemīlēt.

Tagad Madara stāsta, ka dzīve pēc šova ir ieviesusi pozitīvas korekcijas, radās vēlme mainīt savu dzīvi, bet šeit runa nav ne par veselīga dzīvesveida aizsākšanu, ne svara samazināšanu, bet gan par to, ka sevi ir jāiemīl! Jaunā sieviete mainījusi ne tikai savu dzīvesvietu, bet arī no pirmsskolas skolotāju kļuvusi par sākumskolas skolotāju.

Problēma ir tajā, ka cilvēks pats sevi nepieņem

Runājot par to, vai pēc dalības šovā apkārtējie cilvēki ir kaut nedaudz mainījuši savus stereotipus un aizspriedumus par apaļīgām sievietēm, Madara min, ka problēma nav sabiedrībā kopumā, bet gan katram individuāli. “Sabiedrību veido katrs indivīds atsevišķi, tāpēc man šķiet, ka nebūtu jārunā par sabiedrības stereotipiem, jo problēma slēpjas tajā, ka cilvēks pats sevi nepieņem, līdz ar to tas arī veido sabiedrības domāšanu.”

Slaida, apaļīga, ar šaurām vai platām uzacīm, ar lielu sēžamvietu vai mazu – arī šie ir modes trendi, kas gadu laikā mainās. Piemēram, pasaulesslavenais gleznotājs Pīters Pauls Rubens (dzimis 1577.gadā) gleznoja iespaidīgas dāmas – kailas, korpulentas, apaļīgas. Tautās vēl šodien mēdz teikt – Rubensa tipa sievietes. Savās gleznās viņš šādu sievieti pasniedz kā skaistuma ideālu un dabas pērli. Viņas iemiesojās mitoloģiskos tēlos kā antīkās dievietes. Gribētos, lai katra no mums tā varētu justies – kā dieviete. Savukārt 20.gs. 20.gadu mode noteica, ka skaista sieviete ir taisna – ne krūšu, ne vidukļa. Secinājums viens – mode mainās, taču katrai sievietei būtu sevi jāiemīl tādu, kā Māte daba ir radījusi, to arī uzsver Madara.

Kādai jāizskatās mūsdienu “standarta” sievietei? 

Taču sarunā ar Madaru par to, kāds ir skaistas sievietes tēls, viņa pieklājīgi pārtrauc, sakot: “Tās lielā mērā ir visas ārišķīgās lietas, par ko mēs šobrīd runājam. Man šķiet, ka vairāk būtu jārunā par cilvēka garīgo stāvokli, jo tur ir tā sakne.” Tomēr, nenoliedzami, pirmais, ko cilvēkos ieraugām, ir ārējais izskats, tāpēc ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem ir sevi jāpieņem.

Kas vispār mūsdienās ir “standarta” sieviete – tāda, kura valkā 38 izmēra drēbes, 40 vai 42 izmēra? Ja reiz Madara piedalījusies šovā “Pati pilnība”, atļāvos uzdot jautājumu, kāds ir stāsts par viņas kuplo ķermeni – tie ir gēni, veselība vai kāds cits iemesls? Viņa atbild: “Es domāju, es zinu, ka tas ir komplekts – tie ir gan gēni, jo mana mamma ir apaļīga sieviete, arī vecmamma bija apaļīga sieviete. Arī veselības stāvoklis ietekmē svaru, bet ne tik daudz fiziski, cik mentāli – tie ir dažādi pārdzīvojumi, kas ietekmē arī svaru, piemēram, ēšana ir kā sevis aizsargāšana psiholoģiski. Protams, arī dzīves laikā man ir bijis mazkustīgs dzīvesveids, neveselīga pārtika, taču vislielākā problēma ir bijusi neveselīgs domāšanas veids.”

Slaids augums vai gari mati nepadarīs cilvēku laimīgu

Madara lūgta arī pastāstīt, vai savā dzīves laikā mēģinājusi cīnīties ar liekajiem kilogramiem, ieturot diētu vai uzsākot stingru treniņu režīmu, vai varbūt griezusies pie kāda speciāliste? “Tīņu vecumā bija periodi, kad mēģināju ieturēt diētu, bet, ja man jāsaka godīgi, tad 100% es nekad neesmu tam pievērsusies, jo vienmēr esmu intuitīvi jutusi, ka ne jau tas, ka mēs mainīsim ārējo izskatu, mēs jutīsimies laimīgāki – to esmu jau novērojusi kopš bērnības. Jāmaina iekšējā domāšana. Manā paziņu lokā arī ir meitene, kura uztaisīja plastisko operāciju, domādama, ka tagad nu būs slaida, bet patiesībā ir vīlusies par to, ka joprojām skaitās plus size ar visu to, ka veikta vēdera korekcija.” Vairāk, pēc Madaras domām, ir jāsakārto sava apkārtējā vide. Par piemēru minot viņas dzīvesvietas pārmaiņas un to, ka bez liekām pūlēm šobrīd valkā par diviem izmēriem mazākas drēbes. “Ir jāiemācās atbrīvoties no vecās, negatīvās uzkrātās enerģijas, tad arī tu fiziski jutīsies labāk.”

 

View this post on Instagram

 

KULDĪGA- TALSI- KOLKAS RAGS. Šīs dienas ceļojums sākās ar skaistām kleitām, bet braucot uz Kuldīgu sāka līt lietus,un nācās mašīnā pārģērbt kaut ko siltāku. Bet laiks pavērsās tik labs,ka izstaigāt varējām baudot redzēto. Kūldīgas baznīcas tornī neuzrādās,nosvīdu jau 1/3 no ceļa un pateicu Nē nebūs-pārāk stāvas trepes. BET PATIESĪBĀ ĻAVU VAĻU BAILĒM. (Kas ir pilnīgi normāli. Man arī nebija jāuzkāpj.) TALSOS sākumā arī lījaa,bet pēc tam sāka spīdēt saule. Es noķēru brīnišķīgu sajūtu staigājot par vecpilsētas ieliņām- gluži kā Itālijā, sajūtu nobeigumā paspilgtināja itāļu vīrietis, kurš pagatavoja lielisku burkānu apelsīnu sulu un dāvāja vispatiesākos smaidus. Aizbraucām uz Kolkas Ragu un mazliet vīlos,jo gaidīju ko iespaidīgāku, bet tad atgādināju sev, ka vajag dzīvot bez ekspektācījām un baudīt to, kas ir…. Un tāpat bīda debešķīgi. Šīs dienas secinājumi Kūldīgā un Talsos es atgriezīšos vēl un noteikti uz kādu nakti. Un Latvīja ir skaista un mums ir ko redzēt. #travel #latvia #travellatvia #lovenature #lovelife

A post shared by Madara Ločmele (@madaralocmele) on

Jā, Madara ir plus size sieviete, tāpēc jautājums par to, vai vienmēr viņai ir paticis savs atspulgs spogulī, neizpalika. “Nē, es teikšu, ka nē, arī tagad ir dienas, kad skatos spogulī un man kaut kas nepatīk. Bet mīlēt sevi nozīmē pieņemt arī šīs domas. Es spogulī lūkojos un saku sev: “Madara, kāpēc tu domā, ka kaut kas nav labi?” Tas, manuprāt, ir tas labākais, ka tu pieņem šīs domas.”

Kā sevi iemīlēt, kur ir tā atslēga?

Sievietes ir dažādas, uz citām ikkatra no mums lūkojusies un domājusi, cik skaista, cik skaists augums, matu griezums, tai pat laikā vienmēr domās klejo savas nepilnības, tāpēc jautājums Madarai – kā sevi iemīlēt, kur ir tā atslēga? “Es pat nezinu, vai šeit ir kāda noslēpumu recepte. Manā gadījumā arī tas bija intuitīvi, es nekad neesmu aizrāvusies ar diētām. Es vienkārši vairāk sāku sevī ieklausīties. Man patīk uzdotais jautājums – kā tu ar sevi strādā, jo šī jau ir atbildes meklēšana, ka tu vispār uzdod šādu jautājumu. Ir jāieklausās atbildēs, mēs mēģinām ignorēt tās, tāpēc pie atbildes netiekam.”

Kas, tavuprāt, ir skaista sieviete?

“Jāsaprot, ka ikvienam ir sava skaistuma definīcija. Es uz lietām neskatos – balts vai melns -, bet pievēršu vērību arī pārējām krāsām jeb dažādajiem apstākļiem. Tāpēc man skaista sieviete ir tāda, kura ir patiesa savā būtībā.” Dažādi apejot šo jautājumu, Madara ir stingra savos uzskatos, ne reizi nepieminot ārējo izskatu – garus vai īsus matus, blondus vai tumšus, apaļu sievieti vai tievu, viņa saka: “Parasti mēs izmantojam vienu maņu – redzi, bet es izmantoju visas piecas, jebkurā cilvēkā saskatot kaut ko skaistu, arī kaut ko ne tik skaistu.” Vaicājot, vai Madarai nav prātā kāds skaistuma etalons, viņa atkal ir nelokāma, sakot, ka pat tīņu vecumā nav bijusi izcelta viena sieviete, kurai vēlētos līdzināties. “Es neierobežoju sevi kaut kādos konkrētos rāmjos,” tā Madara.

Vai tas, ka esi apaļīga sieviete, neierobežo iespējas veidot attiecības ar pretējo dzimumu?

Paturpinot sarunu par pretējo dzimumu, Madara tika lūgta dalīties pieredzē, vai kādreiz attiecības, tikšanās, randiņi nav izdevušiem, piemēram, viņas izmēra dēļ? “Nē, es vienmēr esmu atklāta. Ja tas ir iepazīšanās portāls, es nemaskējos, es bildēs atrādu to, kāda esmu patiesībā. Es atklāti esmu otram cilvēkam jautājusi, vai viņš apzinās, ka esmu plus size meitene. Tāpēc man nav bijušas šādas situācijas. Turpretī manām draudzenēm ir bijusi negatīva pieredze, satiekoties, puisis pēc tam uzraksta – “tu esi forša, bet ja tu notievētu…””

Vēl viens būtisks temats ir attiecības ar pretējo dzimumu. Kā zināms, gaumes ir dažādas – vienam slaida, citam apaļa. Vai Madara ir novērojusi savā pieredzē kādas konkrētas vīrieša vēlmes attiecībā uz sievietes ķermeni? Viņa stāsta: “Lielākoties es teiktu, ka vīriešiem nav problēmas ar lielāka izmēra sievietēm, vairāk pašām sievietēm ir problēmas ar sevi pašu. Es teiktu, ka pašas sievietes sev bojā garastāvokli, ka vīrietim varētu nepatikt tas vai šis, bet tā tas nemaz nav. Protams, ir vīrieši, kuri vēlas sievieti sev blakus ar atlētisku augumu, garām kājām, blondu, taču, manuprāt, šādas ekspektācijas norāda uz paša cilvēka neapmierinātību pret sevi. Cilvēks uzliek sev rāmjus, tā nav veselīga domāšana.” Arī Madaras pieredzē ir bijuši nejauki komentāri, ja tā var teikt, taču Madara tos pie sirds neņem. “Bieži vien jau ir tā, ka tas, kas nepatīk citos, nepatīk pašiem sevī, tāpēc es arī neņemu ļaunā, jo saprotu, ka tas cilvēks ir nelaimīgāks par mani.”

 Vai plus size sievietes var izvēlēties tādu apģērbu, kas patīk, vai tikai tādu, kas der?

Tāpat būtisks jautājums ir arī par apģērbu, vai plus size sievietēm pieejamajā klāstā ir iespēja izvēlēties sev tīkamos apģērbus, vai jāvelk tas, kas der? “Man šķiet, ka šobrīd tā izvēle ir lielāka nekā tas bija, kad biju pusaudze. Atceros, ka es pati kādreiz šuvu, piešuvu, uzlaboju apģērbu, jo bija grūtības ar to. Šobrīd un patiesībā vienmēr esmu bijusi second hand fane, tur var dabūt labas, kvalitatīvas drēbes – tādas, kādu nebūs citiem. Ir iespējams atrast modernas drēbes lielos izmēros. Taču lielveikalos arī ir pietiekami liels apģērbu klāsts. Ir gan gadījies, ka ieraugu skaistu kleitu, bet diemžēl 40.izmērs ir lielākais, lai gan kleitas piegriezums atbilstu arī lielāka izmēra apģērbiem.” Madara smejas, ka vienīgā problēma ir nopirkt bikses.

Kā jūtas apaļīga sieviete, redzot reklāmas par to, kā iegūt savu sapņu augumu?

Sarunas noslēgumā apstājāmies pie tēmas par to, ka ir vasara. Ir diezgan ierasti, ja pavasarī daudz tiek runāts par gatavošanos vasarai – kā iegūt slaidu ķermeni, kurā sporta zālē jāsporto vai kādi uztura bagātinātāji jālieto, lai tiktu pie sava sapņu auguma. Tāpēc arī jautājums Madarai, kā viņa jūtas šajā periodā, vai ir apsvērusi iegādāties brīnumu tabletītes?

“Šķiet, ka es kaut kā māku no tā visa noslēgties, bet esmu novērojusi, ka cilvēkiem ir sapnis, un šo sapni ir iespējams nopirkt. Tā vismaz sola izplatītāji, taču konkrēto sapni nevar tik vienkārši nopirkt. Es, protams, redzu visu, kas notiek sociālajos tīklos, man arī bija piedāvājums iesaistīties it kā veselīga dzīvesveida klubā, es šo piedāvājumu noraidīju, jo es sev patīku, es sevi mīlu, un, ja vēlēšos kaut ko mainīt, tad to darīšu pilnīgi citādi, nevis dzerot pulverus vai ēdot brīnumu tabletītes. Es mainīšu savus ieradumus!”

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.