Autore: Gunta Kūla

Kad svelme nedaudz pierimusi, laiks izbaudīt Latvijas skaisto dabu, ieelpot meža smaržu pēc lietus, klausīties putnu dziesmās. Šoreiz chillpill.lv devās uz Tukuma pusi saelpoties svaigu gaisu un uzzināt vairāk par tautās dēvēto maģisko vietu “Valguma pasauli”, kur ir Baltijā pirmā baskāju taka. Turklāt šogad dots starts nu jau 9.sezonai.

Mājīgi un silti uzņem “Valguma pasaules” īpašnieki – partneri gan dzīvē, gan darbā – Vita Beļavniece un Viesturs Serdāns. Jaukā sarunā pie veselīga siltā dzēriena krūzes arī brīnišķīgās vietas īpašnieki atminas, kā aizsākās ideja par baskāju taku.

“Varētu pārdot klusumu”

Vita atceras, ka viss sācies ar ideju, viņas vārdiem sakot, “varētu pārdot klusumu”. Jāteic, ka šī vieta patiesi šķiet maģiska tamdēļ, ka ik pa brīdim rodas sajūta, ka laiks apstājies – putnu dziesmas, meža smarža, vēja zvani tuvumā un tālumā, turpat arī Valguma ezers, vienu vārdu sakot, patīkams miers un klusums. Jāteic, ka šī populārā vieta, kur dodas atpūtā gan Latvijas iedzīvotāji no dažnedažādām pilsētām, gan arī ārzemju tūristi, spējusi saglabāt tās sākuma idejas galveno akcentu – klusums un miers.

“Tas bija 2003.gads, kad man prātā ienāca ideja par to, ka varētu pārdot klusumu. Tolaik šādas idejas nekur citur Latvijā nebija īstenotas. Viesturs mani toreiz apsmēja, bet te nu mēs esam – jau 9.sezona klāt!” stāsta Vita.

No nūjošanas parka par baskāju taku

Turpinot gremdēties atmiņās, radošā un jaukā īpašniece vairākkārt sev tolaik uzdevusi jautājumu – kāpēc lai cilvēki brauktu šurp, uz meža vidu, “jo mēs patiešām esam meža vidū”. Uzreiz jāmin, ka pirms vairākiem gadiem “Valguma pasaulē” tika iestaigāta nūjošanas taka, kas tajos gados vēl bija pilnīgs jaunums Latvijā. Vita ir žurnāla 36,6 °C izveidotāja un pirmā redaktore. Vita vienmēr ir iestājusies par veselīgu dzīvesveidu, tāpēc arī žurnāla galvenie atslēgvārdi bija – veselīgāk, saskanīgāk, gudrāk. Viņa stāsta, ka tad, kad iznāca žurnāls, toreiz aktīvi bija aizrāvusies ar nūjošanu, arī daži pirmie pasākumi, kas saistīti ar šo sportu, notikuši te – “Valguma pasaulē”.

Kad Vita un Viesturs jau pamazām sāka saimniekot “Valguma pasaulē”, kā jau viņi teica, domas klejoja, ko cilvēki šeit varētu darīt. Ņemot vērā nūjošanas pieredzi un zināšanas, radusies ideja izveidot nūjošanas taku pēc Eiropas standartiem. “Mēs iepriekš jau bijām bijuši vairākās takās Eiropā, kā arī es meklēju literatūru, kā tad tam visam būtu jāizskatās, kādiem jābūt nosacījumiem, lai šo varētu pilntiesīgi nosaukt par nūjošanas parku. Lasot šo literatūru, es pavisam netīšām uzdūros informācijai par to, ka cilvēki pa takām iet basām kājām. Tas bija pilnīgi nejauši, jo bija jau ideja veidot nūjošanas parku.” Viesturs pievienojas sarunā: “Ņēmām bukletus un sākām braukāt un skatīties. Vienā vasarā intensīvi apskatījām vairākas šādas idejas Austrijā, Šveicē, Vācijā.”

Vita saka: “Jā, mēs braucām uz skatījāmies, jo es tolaik nevarēju saprast, kā var kilometriem iet ar basām kājām. Likās pilnīgi nereāli.”

Sākuma ideja esot bijusi veidot tikai viesnīcas un kā papildu aktivitāti izveidot nelielu baskāju taku. “Nebija tik lielas idejas par to, ka tas varētu būt kā liels tūrisma objekts. Tas viss notika pats no sevis.” Vita apliecina, ka šī ir pirmā Baskāju taka Baltijā, ņemot vērā visus standartus, kādiem būtu jābūt.

Pirms deviņiem gadiem neviens mediķis nebija gatavs konsultēt tematu par baskāju taku.

 

 

Taka tika atklāta 2012.gada 7.jūnijā, toreiz atklāšanas pasākumā piedalījās arī toreizējā veselības ministre Ingrīda Circene. “Nu jau presē daudz raksta par to, cik veselīgi ir iet ar basām kājām, taču toreiz neviens mediķis nebija gatavs konsultēt šo tematu. Es pati biju spiesta lasīt dažādās valodās, pētīt, jo man kā pirmatklājējai bija atbildības sajūta. Tamdēļ studijas turpinu joprojām.”

Toreiz atbrauca arī tagadējā Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, kas tolaik bijusi Vitas ģimenes ārste. Mediķes atzina taku par ļoti vērtīgu.

Vita stāsta, ka baskāju taka katru gada arvien tiek uzlabota. “Atceros, ka pirmajā gadā pie mums brauca ļoti daudz cilvēku, bet jau nākamajā gadā mēs ar bažām domājām, vai kāds atbrauks, bet cilvēki atgriezās un atgriežas joprojām. Aprunājoties ar klientiem, saņemam patīkamas atsauksmes – ka uzlabojusies pašsajūta. Tāds jau arī ir šīs takas mērķis,” tā Vita.

Vita atklāj, ka pašos pirmsākumos takas garums bijis pusotrs kilometrs, taču nu taka ir trīs kilometru gara. Turpinot sarunu par takas ideju, Vita uzsver, ka taka veidota tā, lai cilvēks nejūt, ka, sniedzot labumu veselībai, jūtas noguris vai apgrūtināts; reizē tā ir arī jauka izklaide. Tomēr takas idejas autore un īstenotāja uzsver, ka pa taku būtu jāiet regulāri, lai justu patīkamās pārmaiņas – ar vienu vien reizi nepietiks.

“Valguma pasaule” kā dabas sanatorija

Arī runājot par pandēmijas laiku, skaistās vietas īpašnieki stāsta, ka viss nedaudz uz brīdi bija apstājies, lai gan daļa darbinieku strādāja. Tā kā teritorija ir ļoti liela, bija iespēja savest kārtībā vidi, taču otra daļa darbinieku saņēma dīkstāves pabalstu (kopā uzņēmumā reģistrēti 18 darbinieki – noskaidrojām no īpašniekiem).

Jautājot, vai šis laiks būtiski ietekmējis uzņēmējdarbību, Vita un Viesturs izsakās ļoti tēlaini, minot, ka šis laiks atkal lika sajust to klusumu un mieru, kas pa šiem gadiem bija pārtapis nedaudz par kņadu, jo cilvēku katru dienu apmeklē šo vietu daudz. “Es augusta siltajās dienās vairs nejutos kā mērķauditorija, tas bija signāls – signāls tam, ka takas sākotnējā ideja tā iemesla dēļ, ka to apmeklē ļoti daudz cilvēku, bija novirzījusies no galvenās domas. Tā vairāk bija pazīstama kā lieliska atrakcija, un lielais uzsvars uz veselības uzlabošanu bija nedaudz aizmirsts, tagad mums bija laiks šo ideju atjaunot.”

Tāpat jāatgādina, ka “Valguma pasaulē” iespējams iziet arī Mākslas taku. Tā ir divu fotogrāfu – jaunzēlandieša ar latvieša saknēm Andra Apses un latviešu dabas fotogrāfa Andra Eglīša – lielformāta darbu izstāde brīvā dabā.

Vienlaikus īpašnieki uzsver: “Ņemot vērā pasaulē notiekošo, takas šovasar var izstaigāt, ar rokām nepieskaroties nevienai virsmai! Bet takas segumus joprojām dezinficē vienīgi saule, vējš, lietus, rīta rasa.”

FOTO no baskāju takas Facebook lapas.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.