Pēdējo gadu laikā arvien populārāks kļūst veselīga dzīvesveida kults. Šī tendence sniedz iespēju alkatīgajiem brīnumlīdzekļu reklamētājiem iedzīvoties uz to cilvēku rēķina, kuri vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. It īpaši tagad, kad daļai sabiedrības nākas sēdēt mājās; negribas taču vingrot, lai uzturētu sevi formā. Tuvojas vasara, būtu taču jauki, ja, iedzerot tabletīti, liekie kilogrami pazustu kā nebijuši, taču cilvēkiem ir jāsāk saprast, ka šādi brīnumlīdzekļi pasaulē vēl nav izgudroti.

Problēma ir tajā, ka liela sabiedrības daļa neizprot termina veselīgs dzīvesveids nozīmi. Tālāk seko tas, ka cilvēki, kuriem ir liekais svars, iedzīvojas kompleksos un mēģina rast ātru un vienkāršu veidu, kā cīnīties ar savu problēmu.

Ieskaiti naudu kontā un 10 kg būs kā nebijuši – muļķības

Ieraugot pārsteidzošus rezultātus, piemēram, ka divu mēnešu laikā ir iespējams atbrīvoties no 14 liekiem kilogramiem, cilvēkam, kuram ir problēmas ar lieko svaru, iemirdzas acis, ko tādu redzot. Divreiz nedomājot, cilvēks iegādājas uztura bagātinātāju, kas sola pārsteidzošus rezultātus īsā laika posmā. Viss, kas ir jāizdara, jāieskaita nauda konkrētā kontā. Izklausās taču tik vienkārši! Tāpēc ir svarīgi atmaskot negoprātīgos uztura bagātinātāju izplatītājus, lai mudinātu cilvēkus vairāk iedziļināties saturā un neticēt brīnumiem, vismaz tiem brīnumiem, kas saistīti ar svara samazināšanu īsā laikā.

Jāsāk ar to, kas vispār ir uztura bagātinātājs? Tie ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai. Turklāt tie neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Brīnumlīdzekļu nav

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900. Mājaslapā teikts, ka, lietojot šo produktu, tas paātrina vielmaiņu, samazina ēstgribu, dod sāta sajūtu, pazemina cukura, LDL un holesterīna līmeni asinīs, palīdz ātri zaudēt svaru, reducē taukaudus.

Uzrunātā uztura speciāliste Ilze Lutere komentē ironiski: “Jāsaka tā – ja uz Zemes būtu izgudrots kaut viens šāds brīnumlīdzeklis, tad nebūtu neviena apaļīga cilvēka. Lasot anotāciju, ko piedāvā ražotājs, mati ceļas stāvus. Viss ir ļoti neskaidrs un noslēpumains.”

Turpinot viņa saka: “Man kā uztura speciālistam ir svarīgi saprast, kas tās ir par vielām – ķīmiskais nosaukums un daudzums. Ja ņemam vērā šo konkrēto gadījumu, par produktu tiek runāts kā par šķiedrvielu avotu, bet, meklējot internetā, nav iespējams atrast, cik tur ir to šķiedrvielu. Tāpat mājaslapā teikts, ka šis produkts ir iegūts no mango augļa mīkstuma. Ja mēs runājam par šo mīkstumu un šķiedrvielām, ko ražotājs pozicionē, ka tas paātrinās vielmaiņu, samazinās ēstgribu, dos sāta sajūtu, reducēs taukaudus, palīdzēs nomest lieko svaru, tad es varu pateikt, ka jebkuras šķiedrvielas jebkurā pārtikas produktā visu to darīs, nav svarīgi, vai tā šķiedrviela nāks no kāposta vai augļiem, vai bumbieriem.”

Tāpat uztura speciāliste norāda, ka izslavētās vielas, kas ir šajā augļa mīkstumā, ir arī jebkurā ogā vai auglī. “Tur nav nekā tāda, ko būtu vērts speciāli izcelt, kas palīdzētu svara samazināšanai,” tā Lutere.

Izmantota arī negodprātīga taktika pret klientu

Ar saviem novērojumiem dalās arī Sabiedrības veselības speciāliste un fitnesa trenere Flēra Pētersone, sakot: “Iepazīstoties ar interneta vietnes saturu, nav informācijas ne par uzņēmumu, ne par veidu, kā atgriezt produktu vai atteikties no pakalpojuma. Vienīgā atrodamā informācija ir – produkts tiek piegādāts ar kurjerdienesta starpniecību. Līdz ar to, pie produktu saņemšanas, kurjers jums visdrīzāk nespēs paskaidrot, no kurienes šis produkts tiek piegādāts, vai tas ir drošs, vai uz jebkuru citu jūsu jautājumu”.

Pētersone min, ka arī saziņas sadaļa ir veidota tā, lai klients nevarētu pārbaudīt konkrēto uzņēmumu vai personu, kas nodrošina šo pakalpojumu / tirgo produktu, bet uzņēmējs varētu sazināties ar klientu, tātad – izmantojot vienpusēju saziņu. Nodrošinot, ja gadījumā, klients nebūs apmierināts ar saņemto produktu, visticamāk, nevarēs ne produktu nosūtīt atpakaļ, ne sazināties ar uzņēmēju. Savukārt, ja radīsies vajadzība vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC), tajā gadījumā, ja uzņēmums bāzēts citā valstī, centrs nevarēs palīdzēt.

Lietojot nereģistrētus uztura bagātinātājus, cilvēks apdraud savu veselību

Sazinoties ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), noskaidrots, ka produkts AfricanMango900 nav reģistrēts PVD uztura bagātinātāju reģistrā, līdz ar to šo produktu nav atļauts laist Latvijas tirgū, kā arī nav atļauts to reklamēt. Sabiedrības veselības speciāliste norāda, ka uzturā drīkst lietot uztura bagātinātājus, kas ir reģistrēti PVD uztura bagātinātāju reģistrā. Lietojot pārtikā nereģistrētus uztura bagātinātājus, lietotājs apdraud savu veselību, jo nav pārbaudīta informācija, vai tiešām šis produkts satur tās vielas, kas tiek deklarētas, ka ir produkta sastāvā un tās ir pieļaujamos, uzturā lietojamos daudzumos, vai citas sastāvdaļas, kas produktā kā palīgvielas ir atļautas pārtikā.

Pētersone stāsta: “Ja paskatīsieties tirgū pieejamos uztura bagātinātājus, neviena produkta reklāmā vai marķējumā netiek iekļautas frāzes, ka produkts pārliecinoši iedarbojas uz slimībām vai veselības stāvokļiem. Piemēram, izārstējot, samazinot svaru, palielinot muskuļu masu utt. Eiropas līmenī ir pieņemts veselīguma norāžu saraksts, ko var izmantot pārtikas produktu marķējumos, pie noteikta vielas procentuālā vai masas daudzuma tajā. Un šajā gadījumā, veselīguma norādes galvenokārt būs ar vārdiem, palīdz samazināt, palīdz uzlabot utt., nevis striktā apgalvojuma formā – samazina, uzlabo, utt.”

Tik straujš svara zudums nav veselīgs

Iepriekš tika nedaudz ieskicēts, kādus rezultātus sola šī produkta ražotāji. Piemēram, pusotra mēneša laikā jauna sieviete zaudē deviņus kilogramus, vai divu mēnešu laikā, pēc uztura bagātinātāja lietošanas uzsākšanas, zaudēti 14 kilogrami.

Fitnesa trenere uzsver, ka salīdzinājumos izmantotās bildes ir ņemtas no interneta resursiem un vairumā gadījumu tiek attēloti dažādi cilvēki, vai, izmantojot dažādas programmas, uzlabots personu izskats.

“Analizējot pašu interneta vietnes saturu – tabletes nevar dot šādu rezultātu. Pat ja šis patiesi būtu pirmais brīnumlīdzeklis, tad tik straujš svara zudums nav veselīgs – tas drīzāk kaitētu lietotāja veselībai, jo nav ziņu, ka šāds produkts būtu drošs izmantošanai pārtikā,” noteic trenere.

Svars, kā likums, būs atpakaļ tuvākajos mēnešus

Vienlaikus uztura speciāliste saka: “Patiesībā šī ir antireklāma.

Zaudējot tik īsā laikā tik daudz liekā ķermeņa svara, ķermenim nav iespēja iziet adaptācijas procesu, ķermenis nevar pierast pie jaunā svara, tas vienmēr beidzas ar bumeranga efektu. Svars, kā likums, būs atpakaļ tuvākajos mēnešus, iespējams, pat dubultā. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka bez dzīvesveida izmaiņām samazināt svaru ir nereāli.

“Es cilvēkiem stāstu, ka reizēm ir vajadzīgs ilgs laiks, lai nomestu kaut desmit kilogramus. Citreiz tie ir desmit mēneši. Veselīga svara samazināšana ir ne vairāk kā kilograms nedēļā. Tas ir maksimums, puskilograms nedēļā būtu ideāli,” tā Lutere.

Vai uztura speciāliste iesaka uztura bagātinātājus?

“Sākumā es vienmēr ar cilvēku izrunājos, mēģinot saprast, kā viņš dzīvo, ko ēd. Ir atsevišķi gadījumi, kad es reizēm iesaku kā palīglīdzekli lietot uztura bagātinātāju. Tad, kad cilvēks uzsāk kaut kādas pārmaiņas dzīvē, nepieciešams papildu stimuls. Lielākoties šie procesi notiek mūsu galvās. Reizēm kāds no uztura bagātinātājiem vai medikamentiem var atrisināt kādu problēmu, piemēram, dodot to, ko cilvēks nesaņem no pārtikas. Tas tomēr ir ļoti individuāls jautājums. Katrā ziņā es atbalstīšu tos uztura bagātinātājus, kas ir nopērkami Latvijā, kas ir uztura bagātinātāju reģistrā, kas ir pārbaudīti un atļauti tirdzniecībā,” saka speciāliste Lutere.

Fitnesa trenere uzsver, ka pirms jebkādu produktu iegādes, jo īpaši pirms produktu brīnumlīdzekļu iegādes no personas, tālpārdošanā, ar pasta starpniecību, bet jo īpaši internetā, noteikti jāiepazīstas ar PVD reģistros esošo informāciju par uztura bagātinātājiem, kā arī jāpārbauda PTAC izveidotais uzņēmēju Melnais saraksta un Aizdomīgo interneta vietņu saraksts.

Ja tev ir svara problēmas, nerunā ar draudzenēm – vērsies pie speciālista

Jāatzīmē, ka Lutere iesaka uzticēties tādiem speciālistiem, kuri par konkrēto tematu ir speciāli mācījušies, kuriem par to ir izdots diploms un kuri par to nes personīgu atbildību. “Piemēram, ja es kādam pacientam vai žurnālistam pastāstīšu muļķības, tad mani sauks pie lielā kauna staba, manā asociācijā mani kauninās, jautās, kāpēc es runāju muļķības un es nesīšu par to atbildību. Bet šie uzturu bagātinātāju pārdevēji, kuri darbojas tīkla mārketingā, viņi jau nenes nekādu atbildību, beigās cilvēks, kurš iegādājies šos vilinošos produktus, paliek ar garu degunu, jo neviens jau ar varu viņam nelika to pirkt. Šiem izplatītājiem nav izglītības un diploma ar ko riskēt, viņiem nav ko zaudēt,” min speciāliste.

Savukārt par to, ar ko sākt, ja ir vēlme cīnīties ar liekajiem kilogramiem, uztura speciāliste skaidro, ka šis ceļš sastāv no vairākām pieturvietām. “Es esmu no tiem speciālistiem, kuri uzskata,ka sākotnēji ir jāsakārto galva un viss, kas attiecas uz fiziskajām aktivitātēm. Visa sākums ir pašam cilvēkam sevi motivēt. Katram cilvēkam ir jāzina mērķis, uz ko viņš iet. Un tikai tad jāsāk piekārtot ar uzturu saistītās lietas. Tad ir labi konsultēties ar uztura speciālistu vai dietologu, nevis ar draudzenēm,” smejoties nosaka Lutere.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.