No latviešu kino klasikas līdz jau moderniem kinematogrāfijas mākslas darbiem – Nacionālā kino centra uzturētajā vietnē Filmas.lv var atrast daudzas pērles, kas pierāda, ka Latvijas kino bijis ražīgs ne tikai simtgades gadā.

“ChillPill” sagatavojis sarakstu 13 Latvijas filmām, ko ir vērts noskatīties ne tikai valsts svētkos, bet jebkurā brīdī, kad gribas baudīt pašmāju mākslu. Klikšķini uz filmas nosaukuma, lai nonāktu vietnē filmas.lv!

Plašākam redzējumam

Astoņas zvaigznes 

Ieskats vēstures lappusēs – filma “Astoņas zvaigznes” vēsta par latviešu strēlniekiem un to kaujām.

Bekons, sviests un mana mamma

Emocionāls ieskats kā paaudzē, tā kādas ģimenes stāstā. Daudzi filmas kadri liks vilkt paralēles ar šodienu.

Vai viegli būt jaunam?

1986.gada filmas nosaukums jau ir kļuvis par ikonisku frāzi Latvijas kultūrā, liekot katrai skolēnu paaudzei rakstīt savus domrakstus ar savu atbildi uz šo jautājumu un aizvien raisot diskusijas. Varbūt laiks to pirmo (vai kārtējo) reizi noskatīties?

Loengrīns no Varka Kru

Nav šaubu, ka no Latvijas nāk vairāki izcili kamaniņbraucēji. Šī filma ir plašāks ieskats vienā no viņiem – Mārtiņā Rubenī. Tā kā filmas režisors ir Viesturs Kairišs, neko mazāk par pārsteidzošu gaidīt nevar.

Zelta klasika

Ceplis

Lai gan Rolands Kalniņš šo lenti uzņēma pirms teju pusgadsimta, lielos vilcienos nekas nav mainījies. Lielas ambīcijas, intrigas un varas kāre – “Ceplis” liks vilkt paralēles ar mūsdienām.

Četri balti krekli (Elpojiet dziļi…)

Vēl viena leģendāra Rolanda Kalniņa lente, kas kļuvusi par vienu Latvijas kultūras tīrradņiem un arī, šķiet, savās idejās nav novecojusi ne dienu.

Mans draugs – nenopietns cilvēks

Neviens latviešu kino apskats nebūtu pilnīgs bez Jāņa Streiča. Tiesa, “Mans draugs – nenopietns cilvēks” šajā sarakstā nav tikai izcilā režisora dēļ – tajā iemūžināto principialitāti ir vērtīgi atcerēties arī šodien.

Iz literatūras stundas

Ezera sonāte

Kuram gan skolas laikā nenācās lasīt vai vismaz noskatīties Regīnas Ezeras romāna “Aka” ekranizējumu? Lai gan kino lentes sievietes nereti kalpo kā piemēri jau novazātajam “stiprās, ciešanās esošās latviešu sievietes” tēlam, stāsta pamatā ir patiesas un aizkustinošas emocijas, kuru dēļ “Ezera sonāti” vajadzētu noskatīties atkal.

Vilkaču mantiniece

Literatūras stundās nācās sastapties arī ar “Vilkaču mantinieci”. Lai gan Alīna arī ir “stiprās latviešu sievietes” piemērs, viņa nebūt nav cietēja. Viņas cīnītājas spēks ir tik liels, lai mainītu divu ģimeņu, šķiet, nesamierināmo naidu.

Īsa pamācība mīlēšanā

Sirsnība, zobgalība un prieks – latvieši nebūt nav tikai cietēji! Rūdolfa Blaumaņa darbos var redzēt monētas abas puses – bēdām līdzi iet prieks. Imanta Krenberga darbs gan par laimi vairāk liks smaidīt, nekā bēdāties.

Limuzīns Jāņu nakts krāsā

Lai gan “Limuzīna” notikumi norisinās Jāņos un tā ir iemantojusi “Jāņu filmas” statusu, šo klasiku ir vērts skatīties ne tikai vasaras saulgriežos. Ja nu, teiksim, vēsā vakarā gribas malciņu vasaras siltuma? Šai kino klasikai pamatā ir Vizmas Belševicas īsstāsts.

Jaunais kino

Seržanta Lapiņa atgriešanās

Pirms režisors Gatis Šmits veidoju filmu par notikumiem pēc 1905.gada revolūcijas, viņš kino lauciņā ietrenēja rokas, radot komisko drāmu “Seržanta Lapiņa atgriešanās”. Turklāt šī filma ir lieliska iespēja, lai novērtēto Jaunā Rīgas teātra aktieru prasmes.

Ūdensbumba resnajam runcim

Varis Brasla nenoliedzami ir Latvijas kino klasiķis, taču sirsnīgā “Ūdensbumba resnajam runcim” pieskaitāma pie jauno laiku kino. Arī šeit Brasla ar nebēdnīgu smaidu risina paaudžu attiecības.

Izsaki domas

Please enter your comment!
Please enter your name here

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.